Ödeme hizmeti devi Mastercard, kripto paralar ile yapılan işlemlerde gizliliği sağlamanın yeni bir yolunu bulduğunu iddia etti. Konuyla ilgili yaptığı patent başvurusuyla Mastercard, Blockchain teknolojisinde gizliliğe kendi alternatifini getirmeyi hedefliyor.

Amerikan Patent ve Marka Ofisi’nin yayınladığı patent başvurusunda, Mastercard sisteminin alım satım işlemlerinde Blockchain teknolojisini kullanarak hem asıl kaynağı hem de aktarılan miktarı gizleyebildiği görülüyor.

Açıklamaya göre, sistem açık anahtarlı şifreleme kullanılan işlemlerde bir ara katman kullanacak. Bir yandan işlem verileri depolanırken bir yandan da açık anahtarlı şifrelemeye sahip başka bir yeni işlem ve dijital imza oluşturulacak. Böylece alıcının adresini ve aktarılan miktarı içeren yeni işlem verisi gönderilmeye hazır olacak.

Coindesk’in haberine göre çoklu transfer ve çoklu adreslerin kullanımı üzerinden de bu miktarlar ayrıca gizlenebilecek.

Yapılan patent başvurusu, Bitcoin gibi çeşitli kripto paralara akın eden kullanıcılar sayesinde, Blockchain platformlarının gittikçe artan bir ivmeyle alışverişlerde de kullanılmaya başladığına da dikkat çekiyor.

Bazı kullanıcıların kripto paraları tercih etme sebebinin, Blockchain teknolojisinin sağladığı gizlilik olduğunu belirten Mastercard yetkilileri:

“Özellikle Blockchain adresi üzerinden bir kullanıcıyı tespit etmek çok zor bir işlem, bu da bireylerin ödeme yapma ve alma işlemlerini Blockchain ile yaparak aslında gizliliklerini çok büyük oranda koruyabilecekleri anlamına geliyor.” diye konuştu.

Ne var ki, çoğu Blockchain defteri aslında gizli değil. Patent başvurusunda, Blockchain’in doğası gereği sabit bir defter oluşundan dolayı alım satımların takip edilebileceği de açıkça belirtiliyor.

Sonuç olarak, herhangi bir Blockchain cüzdanıyla kamuya açık veriler kullanılarak yapılmış bütün alım satım işlemlerini tespit etmek mümkün. Örneğin, veri biriktirildiği ve analiz edildiği sürece herhangi bir cüzdanın ardındaki kullanıcıyı ve hakkındaki bilgileri ortaya çıkarmak mümkün.

Mastercard yetkilileri bu sebeplerden dolayı patent başvurusunda, cüzdan ve cüzdan sahiplerinin gizliliğini artırmak için teknik anlamda bir çözüme ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.