Mastercard aldığı yeni patent ile birlikte, yeni bir tür kullanıcı hesabı oluşturarak, kripto para işlemlerini hızlandırmayı planlıyor.

Mastercard, kripto para transferlerini hızlandıracak yeni yöntemi için yaptığı patent başvurusunu sonuçlandırdı. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından 17 Temmuz’da yayımlanan belgeye göre, kripto para birimleri gizlilik ve güvenliğe önem veren müşteriler tarafından daha çok benimseniyorlar. Yine de ödemelerin işlem süresi göz önüne alındığında, kripto paraların, standart ödeme yöntemlerine göre önemli bir dezavantajı bulunuyor.

Patent açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Blockchain’e bağlı kripto paraları kullanan alım satım işlemleri, depolama ve işlem süreleri bazında geliştirilmeye ihtiyaç duyuyor.”

İşlem sürelerini kısaltabilmek adına, standart para birimleri için olan mevcut sistemleri kullanarak, kripto para cinsinden işlem yapabilen yeni bir kullanıcı hesabı türü sunulacak. Bu hesap, bir kullanıcının standart para birimi miktarını, kripto para miktarını, hesap belirleyicisini ve adresini tanımlayabilen bir dizi profili birbirine bağlayacak.

Hesap üzerindeki işlemler standart para biriminin ödeme kanallarını ve güvenlik özelliklerini kullanacak, ancak her işlem bir kripto para birimini temsil edecek.

Mastercard kripto paralarla yapılan işlemleri işleyerek, ödeme ağlarındaki sahtekarlık olasılığını da değerlendirebilecek. Ayrıca mevcut dolandırıcılık ve risk algoritmalarıyla beraber, benzer ödeme ağlarının bilgilerini de kullanarak, Blockchain işlemleri üzerindeki riskleri inceleme altına alabilecek.