Mastercard tarafından yapılan patent başvurusu, kimlik verisini güvence altına almanın yolunu Blockchain’de arıyor.

ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından yayımlanan yeni başvuruya göre Mastercard, kimlik verisini almak ve saklamak için yarı gizli ya da gizli bir Blockchain kullanmayı hedefliyor. Bu kimlik verisinin içinde isim, açık adres, vergi kimlik numarası gibi bilgiler yer alıyor. CoinDesk haberine göre şirket bu sayede kendi sistemi içinde sahte kimlik verisi kullanımını önleyebilecek.

Tasarlanan sistemde kimlik bilgilerinin depolanması için bir Blockchain kullanıldığında, bu verinin etkin bir şekilde doğrulanması mümkün olurken, aynı zamanda verinin taklit edilmesini engelleyebilecek nitelikte değişmez depolanma sağlanıyor.

Sistem nasıl çalışacak?

Başvuruda detaylandırılan sistem, her bir unsur için bir veri dosyası üretiyor. Bu veri dosyası açık bir anahtar ve coğrafi yetkilendirmeyle eşleştiriliyor. Bu birleşim bir “alt varlık” (subordinate) oluştururken, bir “üst varlık” (superior) ise veri dosyalarına dijital imza yüklüyor. Tüm veriyi işleyen sunucun hashing modülü daha sonra her bir varlık için bir kimlik değeri (identity value) oluşturup, zaman damgalı bir blok oluşturuyor ve zincire eklenen son bloku kaydediyor.

Mastercard’ın Blockchain ağı, sadece belirli nodların veri göndermesine izin vererek açık (public) Blockchain’lerden ayrılıyor. Yetkilendirilen bu nodlar, içeride bulunan verinin doğruluğuna zarar verebilecek verilerin eklenmesini önlemeye yarıyor. Diğer bir deyişle, Blockchain içindeki kimlik bilgilerini sadece Mastercard tarafından onaylanan nodlar güncelleyebiliyor. Böylelikle her türlü taklit ve tutarsızlık ortadan kaldırılıyor.

Blockchain için daha önce de çeşitli patent başvuruları yapan Mastercard, yakın dönemde İrlanda ofisini güçlendirmek üzere 175 yeni pozisyon açmıştı. Aranan uzmanlar arasında Blockchain üzerine çalışan yazılımcılar ilk sırada geliyor.