Gücünü blockchain teknolojisinden alan mobil oylama platformu Voatz, Medici Ventures’un liderliğindeki yatırım turundan 7 milyon dolar değerinde bir yatırımla döndü.

Voatz’ın bu yatırımı platformun erişilebilirliğini ve kullanılabilirliğini artırmak için kullanması bekleniyor. Ayrıca girişimin, güvenliğe yönelik de yeni geliştirmeler yaparak farklı eyaletler ve şehirlerde pilot programlarını başlatacağı düşünülüyor.

Voatz uygulaması blockchain teknolojisini kullanarak farklı tipteki seçimler için akıllı telefonlar aracığıyla güvenli bir şekilde oy kullanılmasını sağlıyor. Son olarak Voatz, Colarado’nun Denver kentindeki belediye seçimlerinde oy kullanmaya gelemeyen askeri personel ve denizaşırı ABD vatandaşları için alternatif olarak pilot programını uygulamıştı. Şirket geçtiğimiz hafta başında bu uygulamanın başarıyla sonuçlandığını açıklamıştı.

Benzer bir şekilde geçtiğimiz yıl Batı Virginia’daki 23 ilçedeki seçimlerde bir pilot çalışması yapan Voatz, ilk defa ABD federal seçimlerinde blockchain tabanlı bir seçim gerçekleştiğini açıklamıştı.

Voatz uygulaması güvenli ve denetlenebilir bir oy kullanma deneyimi sunmak için blockchain teknolojisinin yanı sıra biyometrik ve şifreleme gibi güvenlik yöntemleri de kullanıyor. Firma belediye seçimleri gibi önemli seçimlerden önce siyasi partiler, üniversiteler, sendikalar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seçimlere de mobil oylama platformuyla destek olmuştu.