Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki (MENA Bölgesi) ilk İslami hukuk kurallarıyla uyumlu ödeme sistemi olan MenaPay, bölgedeki yüzde 84’lük banka ve finans kurumlarını kullanmayan nüfusa hizmet etmeyi hedefliyor. 

MenaPay 2019’da 10 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Bu hedeflere ulaşmak için MenaPay, yakın zamanda yönetim kuruluna, Suudi Arabistan Prensesi H. H. Hanadi Ahmed Khadher gibi önemli bir isim ekledi. Blockchain dünyasının değerli isimleri ile iletişim içinde olan MenaPay, onların tavsiyelerini dikkate alıyor. MENA bölgesi ve blockchain teknolojisi arasında daha geniş köprü kurmak için, MenaPay 02 Ekim Salı günü İstanbul’da önemli bir çalıştay gerçekleştirdi ve Evercoin’in kurucusu ve Blockchain uzmanı Miko Matsumura ve Suudi Prenses H. H. Hanadi Ahmad Khadher bu etkinliğe katıldı.

Farklı blockchain teknolojilerine yaptığı yatırımlar ve kripto paralar konusunda danışmanlık yapmasıyla tanınan Miko Matsumura, MenaPay’in yönetim kurulu ve ekip üyeleri, blockchain dünyasındaki gelişmelerin ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki olası ortaklıkların tartışıldığı etkinlikte buluşturlar. MenaPay İstanbul ofisinde yapılan çalıştaydan sonra Miko Matsumura ve H. H. Hanadi Ahmad Khadher dâhil olmak üzere 40’tan fazla yatırımcı, danışman, girişimci ve bölgenin önemli fikir liderleri ile VIP bir toplantı düzenlendi. Toplantıda blockchain teknoloji ve bölgedeki olası fırsatlar masaya yatırıldı.

Toplantıda Miko Matsumura, Prenses H. H. Hanadi ve yatırımcılar, blockchain ödeme sisteminin kullanımını, MENA bölgesinde günlük hayat ve finansal sistemi nasıl değiştireceğini, MenaPay’in yerel düzenlemelere ve İslami Finans kurallarına nasıl uyum sağlayacağını konuştular. MenaPay’in sistem yapısı Ortadoğu’nun kilit fikir liderleriyle tartışıldıktan sonra, Miko Matsumura, MenaPay’in temelindeki blockchain teknolojisi ve odaklandığı bölge açısından oldukça umut verici bir proje olduğunu söyleyerek şunları ekledi; “MENA bölgesi küresel pazara açılmadan önce önemli bir adım. MenaPay genişledikçe dünyada en fazla kişiye hizmet veren ödeme sistemi olma potansiyeline sahip.”

Suudi Arabistan Prensesi H. H. Hanadi Ahmed Khadher konuşmasında şunları söyledi; MenaPay’in bölgede çözüm sağlayacağı temel sorun, geleneksel bankacılık sisteminin İslami hukuk kurallarına uygun olmaması nedeniyle MENA bölgesindeki insanların yüzde 80’inden fazlasının bankalar ile çalışmak istememesidir. Suudi Prensesi H. H. Hanadi ayrıca MenaPay’in potansiyelinin ve Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 adlı ekonomiyi çeşitlendirmeyi ve ulusun ayrılmaz gelişimini teşvik etmeyi amaçlayan uzun vadeli kalkınma programına nasıl uyduğunun altını çizdi. Prenses Hanadi; “Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyon programı, her alanda en iyiyi hedefleyen Prens Muhammed Bin Salman’ın, Suudi Arabistan’ın önde gelen ülkelerin zirvesinde olması için planladığı bir programdır. Bu yüzden MenaPay’in İslami hukuk kurallarına uyması ve ABD Doları ile sabitlenmiş değeriyle birlikte büyük bir başarı elde etmesini bekliyorum.