Blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda girişimciliğiyle ön plana çıkan firmalardan biri olan Microsoft, Azure bulut platformu üzerine çalışan Blockchain geliştirme kitini yayınladı.

Microsoft’un Blockchain mühendislik takımının başı olan Marc Mercuri, yayımladığı bir blog yazısında yeni kitin duyurusunu yaparken, aynı zamanda bu yeni Blockchain kitinin geliştiriciler için potansiyel faydalarından bahsetti.

“Yeni yayınladığımız kit sayesinde Blockchain geliştirici kalıplarımızın ve Azure Blockchain Workbench’in kabiliyetleri önemli ölçüde artacak. Anahtar yönetiminden tutun, veri izleme ve mesajlaşma API’lerine kadar birçok alanda Blockchain’den yararlanılabilecek.”

Blockchain kiti başlangıçta üç ana konu üzerine eğilecek

Microsoft, şirketlerin kolayca dağıtık defterleri hızlı bir şekilde alacağını ve normalde geliştirilmesi aylar süren uygulamaları, günler içerisinde yürürlüğe sokacağını söylüyor. Kullanıcılar kendi Blockchain iş akışlarını kolayca Microsoft Flow ve Logic kullanan mevcut uygulamaları ile entegre edebilecekler.

İlk Blockchain SDK’sı ise üç ana konu üzerine yoğunlaşacak; Mobil müşteriler için IoT, SMS ve ses sistemleri gibi alanlarda bağlantı arayüzleri oluşturmak, Office belgeleri, videolar ve CAD dosyalarının entegrasyonunu sağlamak ve akıllı sözleşmeleri Blockchain iş ağlarına dağıtımını gerçekleştirmek.