Teknoloji devi Microsoft ile JP Morgan Chase, blockchain teknolojisinin kurumsal adaptasyonunu ivmelendirmek için stratejik ortaklığa gidiyor.

Yapılan iş birliği kapsamında JP Morgan’ın geliştirdiği blockchain platformu olan Quorum, Microsoft sayesinde Azure Blockchain Service aracılığıyla kullanılabilen ilk dağıtık defter teknolojisi olacak. Böylelikle Microsoft ve JP Morgan müşterileri, bulutta blockchain ağları oluşturabilecek ve bunları ölçeklendirebilecekler.

JP Morgan’da Blockchain’den sorumlu genel müdür Umar Farooq konuya yönelik: “Quorum’un son 4 yıldaki başarısından inanılmaz derecede gurur duyuyoruz. Quorum dünya genelinde kuruşların karmaşık iş ve sosyal sorunları çözmek için blockchain çözümleri kullanıyor.

Quorum’u güçlendirmek, platformdaki yetenekleri ve hizmetleri genişletmeye devam etmek için Microsoft ile ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Azure, Quorum’u kullanarak kurumsal müşterilere benzersiz güçler getirecektir.” ifadelerini kullandı.

Azure ile yapılan ortaklık Quorum’u tamamen entegre, Ethereum tabanlı bir blockchain platformu ve uygulama paketi olarak daha da güçlendirecek. İki platform birlikte kurumsal işletmelerin odak noktalarını altyapı yönetiminden uygulama geliştirmeye dönüştürecek. Müşteriler Azure Blockchain Service’in sunduğu düşük maliyet ve basitleştirilmiş dağıtım gibi imkanlarından yararlanarak kendi ağlarını hızla büyütebilecek.

Azure’un gelecek aylarda dijital token yönetimi, geliştirilmiş uygulama entegrasyonu ve R3 Corda Enterprise desteği gibi yenilikler sunması de bekleniyor.