Microsoft’un Blockchain düzeyinde hizmet (Blockchain-as-a-Service) olarak sunduğu yeni ürün, farklı sektör dikeylerinde iş yapan kurumların kendi ihtiyaçlarına ve çalışma ortamlarına uygun, esnek bir Ethereum oturumu kurmalarına olanak tanıyor.

“Ethereum Proof-of-Authority on Azure” adını taşıyan yeni çözüm ile kurumsal firmalar, emeğin kanıtı (Proof-of-Work) mutabakat algoritmasıyla güvence altına alınmamış ve bu nedenle madenciliğe ihtiyaç duymayan bir Ethereum Blockchain’i üzerinde uygulama geliştirebiliyor. Böylelikle katılımcıların bir diğeriyle güven ilişkisine sahip olmadığı ağlarda verimlilik sağlanıyor.

Anonim ve açık ağlarda PoW algoritmasının son derece başarılı olduğunu ifade eden Azure Global Yazılım Mühendisi Cody Born, “Kripto para gibi ağa ilişkin güvenliğin öncelik olduğu vakalarda emeğin kanıtı hayati önem taşıyor. Ancak özel veya konsorsiyum ağlarında, Ether’in bir değeri bulunmuyor.” diye konuştu. Kurumsal bir Blockchain ağına katılanlar anonim değil, şirketin çalışanı olarak bilinir ve sorumlu tutulabilir oldukları için, bu süreçlerde ağ operasyonu ile yönetişimi birbirinden ayırmak mümkün oluyor.

Otoritenin kanıtı algoritmasını sunan Proof-of-Authority ise “Yönetişim dApp’i” adını taşıyan adem-i merkeziyetçi bir uygulamayı (dApp) yüklü olarak içinde barındırıyor. CCN haberine göre bu uygulama, konsorsiyum üyelerine ağı yönetmek için gerekli otoriteyi sağlıyor. Konsorsiyum üyeleri ayrıca oy kullanma yetkisini diğerlerine dağıtabiliyor. Ağ yöneticileri ise zincir üzerindeki oylamayı kullanarak, şeffaf ve denetlenebilir biçimde ağ yetkilerini değiştirebiliyor.

Azure’un PoW tabanlı Ethereum ürünüyle birlikte, bu tür mutabakat kullanan Blockchain ağlarının kurulumu beş dakikadan kısa sürüyor. Böylelikle şirketler “tek tıkla” kullanabilecekleri bir dağıtık defter çözümüne sahip oluyor. Microsoft bu ürünle ayrıca Parity’nin WebAssembly (Wasm) araç kitiyle oluşturulmuş akıllı sözleşmelere entegre olarak destek sunuyor.