Moskova Hükümeti, çiftçi pazarlarında ticaret noktalarını tahsis etmeye yönelik bir sistemin parçası olarak Ethereum Blockchain’i kullanmayı planlıyor.

Tasarlanan bu sistem, sınırlı sayıda ticari parsel için rekabet eden çiftçiler tarafından sunulan başvuruları Blockchain üzerinde kayıt altına alacak. Pazar sezonunun 20 Nisan’dan 25 Kasım’a kadar genişletilmesiyle birlikte, Rusya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan’dan gelen çiftçiler ile yaklaşık 15.000 ticaret noktası tahsise açılıyor.

Bahsi geçen pazar alanında yer kapmak pek kolay değil; çünkü her yıl tekliflerini sunan yaklaşık 20.000 tüccar bulunuyor. Moskova Hükümeti için Blockchain ürün yöneticisi olarak görev yapan Andrey Borodyonkov’a göre bu projenin ana fikri, onaylanmış veya reddedilen başvurular için yapılan güncellemelerle, uygulamaların değiştirilmesi mümkün olmayan bir kaydını oluşturmak için Blockchain’den faydalanmak: “Blockchain, gelen başvuruların değişmeden kalmasının yanı sıra geçmişe yönelik başvuruların denetimini mümkün kılan ek bir garanti sağlıyor.”

Oluşturulan veri setinin herkesçe görülebilir, şeffaf ve indirmeye açık olarak sunulacağını ifade eden Moskova Hükümeti, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bu sayede başvuru tarihi doğrulanırken, bir kez yapılan başvuru bir daha silinemeyecek ve değiştirilemeyecek.”

Blockchain’e duyulan ihtiyacın sebeplerinden biri, çiftçilerin büyük çoğunluğunun mevcut başvuru değerlendirme sisteminden tatmin olmamaları. Moskova Belediyesi CIO’su Andrey Belozerov, yeni sistemle birlikte başvuru bilgilerinin halka açık şekilde paylaşılmasıyla sorunun kısmen de olsa çözülmesini umduklarını belirtti.

Coindesk haberine göre 2016 yılından bu yana Blockchain alanında uzman geliştiricileri istihdam eden Moskova Belediyesi, 2018 yılında Product Blockchain adıyla yeni bir resmi birime hayat verdi.