Newsweek, “Blockchain Impact Awards” adını verdiği seçkinin sonuçlarını duyurdu. Sosyal etkiye sahip blockchain girişimlerinin seçilerek ödüllendirildiği yarışmada 2019 yılı ödül alan girişimlerin listesi de açıkladı.

Newsweek tarafından başlatılan “Blockchain Impact Awards” Türkçesi ile “Blockchain Etki Ödülleri” listesi ilk kez duyuruldu. Yeni oluşturulan ödül, sosyal fayda sağlayan blockchain uygulamaları geliştiren yenilikçi girişimciler ve şirketler için verilecek. Bu yılın ödüllerini kazananlar SimplyVital Health, Bitlumens, Chronicled, Prescrypto ve Grassroots Economics oldu.

Newsweek Strateji Sorumlusu Dayan Candappa, “Kripto para birimleri çökerken, bu özel ödüller blockchain adına garip bir tercih gibi görünebilir. Ancak biliyoruz ki Blockchain kripto paralardan çok daha fazlasını ifade ediyor. Blockchain uzmanlarından oluşan bir konsey ve Newsweek editörleri tarafından oybirliği ile verilen bu ödüller, mültecilerin yeniden yerleştirilmesine yardım eden, elektrik ve sağlık hizmetlerine erişimi iyileştiren ve daha adil pazarlar yaratan liderleri tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Girişimcilerin ellerinde, blockchain’in büyük bir iyilik potansiyeline dönüşebileceğini görüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bu sene ödül verilen Blockchain girişimleri ve çözüm sundukları alanlar şöyle sıralanıyor;

SimplyVital Health, hasta deneyimine ilişkin analitik görüşler sağlayan bir platform olarak hizmet veriyor.

BitLumens, güneş enerjisi sistemlerinin elektrik şebekesi olmayan alanlarda kurulmasını ve işletilmesini sağlıyor.

Chronicled merkezi olmayan tedarik zinciri ekosistemleri oluşturmak ve önemli endüstrilerde küresel ticareti geliştirmek için protokol odaklı çözümler sunuyor.

Prescrypto, İspanya’daki doktorlar, klinikler ve eczaneler için bir uygulama. Elektronik reçeteler oluşturmak, göndermek ve izlemek için servis sağlıyor.

Grassroots Economics, “marjinalleşmiş toplulukları kendi geçim kaynaklarını ve ekonomik geleceklerini üstlenmeleri için yetkilendirmeyi” amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen bir platform. Ekonomiyi güçlendirme ve topluluk para birimi programları aracılığıyla toplumu gelişimiye odaklanıyor.

Yarışmayı kazanmasa da aday gösterilen tüm diğer girişimleri buradan inceleyebilirsiniz.