Nordea Avrupa’daki küçük ölçekli işletmelerin birbirleriyle ticaret yapabilmesini kolaylaştıran blockchain tabanlı platformunu duyurdu.

we.trade adı verilen platform tüm Nordea KOBİ müşterileri için kullanılabilir durumda. Müşteriler sistem üzerinden işlemlerin güvenliğini sağlamak için tasarlanmış bir dizi kural ile yaptıkları ticareti kontrol altında tutabilecekler. Ticari taraflar bu platform üzerinden birçok dilde sözleşmeler hazırlayabiliyorken hangi olayların ödemeleri tetikleyeceğine dair seçim yapmaları için teklif alabiliyorlar.

Tüm bu teklifler IBM’in blockchain teknolojisi kullanan 12 banka tarafından geliştirilen w.trade platformu üzerinde yer alacak. Nordea, alıcı ve satıcı için bir ekosistem kurarak yeni bir rol üstlendiğini ve sadece ödeme anında değil, siparişin başından itibaren müşterilerle etkileşime girildiğini belirtiyor.

Nordea’dan Magnus Montan konuyla ilgili olarak: “Sınır ötesi ticarete daha fazla sayıda küçük ve orta ölçekli şirketin dahil olduğunu görüyoruz. Tüm bu şirketlerin karşılaştıkları bazı ortak zorluklar var. Bunlardan en büyüğü denizaşırı ticaret ortaklarına olan güvenleri ile ilgilidir. we.trade sadece ticaret finansmanı sağlamakla kalmıyor. Ticareti mümkün kılmanın yanında güvenin ayrılmaz bir parçası olduğu küresel ticaret için bir ekosistem yaratıyor.” ifadelerini kullandı.