UniCredit, we.trade Blockchain tabanlı ticaret platformu üzerindeki ilk alımını İtalya’da yaptı.

Bankanın Blockchain üzerinde tamamladığı ilk ticari işlem, metal paketleme üreticisi Gruppo ASA ve bu firmanın KBC Bank destekli Belçikalı tedarikçisi Steelforce arasındaki bir teneke levha alımı oldu.

We.trade platformunda oluşturulan akıllı sözleşme sayesinde, alıcı tarafın teslimat onayı vermesinin hemen akabinde iki taraf arasında yapılan sözleşmeye uygun şekilde ödeme işlemi otomatik olarak gerçekleşti. Banka, ödeme işlemini kayda değer biçimde daha hızlı ve şeffaf hale getiren bu uygulama sayesinde, şirketlerin özellikle uluslararası ölçekte ticaret işlemlerini çok daha verimli ve bütçe dostu yapabileceklerini belirtiyor.

Yaklaşık iki yıl önce UniCredit ve diğer altı Avrupalı banka tarafından hayata geçirilen We.trade Blockchain platformu, başta KOBİ’ler olmak üzere her ölçekte şirketin yeni ve güvenilir ticaret ilişkileri kurmaları için olanak sağlıyor. Gerçekleşen işlemler ve teslimat durumu hakkında tam görünürlük sunan platform, sipariş oluşturmadan ödeme doğrulamaya kadar tüm süreci uçtan uca dijital hale getiriyor.

Şirketler bu platformu kullanarak bankaların sağladığı bir dizi finansal hizmetten faydalanabiliyor. We.trade platformunun KOBİ’lerin iş ilişkilerinde yeni bir dönem başlatacağını kaydeden UniCredit Küresel İşlem Bankacılığı Başkanı Luca Corsini, “Uluslararası işlemleri masraflı ve karmaşık hale getiren tüm engelleri ortadan kaldıran bu platform, müşterilerimiz için somut faydalar sağlıyor.” diye konuştu.