Blockchain girişimi we.trade, kendi dağıtık defter platformu üzerinde ilk gerçek zamanlı ticari işlemi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Firmanın basınla paylaştığı bilgiye göre, 10 ayrı şirket, dört farklı bankayı kullanarak tümüyle we.trade altyapısı üzerinde gerçekleşen işlemleri eşzamanlı gerçekleştirdi. we.trade Blockchain altyapısı olarak IBM Blockchain Platform ve Hyperledger Fabric teknolojilerini kullanıyor. Ticari işlemler, akıllı sözleşmeler üzerinden gerçekleşiyor.

İlk olarak geçtiğimiz yıl sınırlar arası kurumsal ticaret ve işlemleri Blockchain üzerine taşıma hedefiyle kurulan we.trade, Avrupalı dokuz bankanın müşterek girişimi olarak faaliyet gösteriyor.

We.trade’in canlı ve Blockchain tabanlı bir ticaret platformu olduğunu kaydeden şirket COO’su Roberto Mancone, basın bildirisinde şu ifadelere yer verdi: “Tamamladığımız işlemler, we.trade’in güvenilir ve ticari olarak kullanılabilir bir çözüm olduğunu gösteriyor. Dünyada ilk kez uluslararası ticarette genel müşteri deneyimini iyileştiren Blockchain tabanlı bir platform çıkarmış olmaktan dolayı mutluyuz. Bir sonraki adımımız, Avrupa’da ve dünyanın geri kalanında yeni bankaları ve onların müşterilerini we.trade platformuna dahil etmek olacaktır.”

Mancone ayrıca we.trade platformu sayesinde bankalar ve ticari iş ortakları arasındaki iş birliklerinin daha net görüldüğünü belirtti. we.trade yönetim kurulunda HSBC’yi temsilen yer alan Omer Ahsan, bir başka açıklamada banka müşterilerinin üçünün ticari işlemlerini son bir haftada bu platform üzerinde tamamladığını ifade etti. Bunlardan Fluid Pumps, Finlandiya’daki bir müşterisiyle açık hesap işlemini gerçekleştirirken, GPS Food Group da we.trade platformunu kullanarak şirketler arası bir işlem gerçekleştirdi.

IBM GBS Blockchain Lideri Parm Sangha, we.trade’in pilot proje safhasından işleyen bir çözüme dönüştüğüne dikkat çekti. Sangha, “Bu platform, Blockchain teknolojisinin kurumsal bir ortamdaki gücünü gösteriyor.” dedi. We.trade ilerleyen süreçte Avrupa’daki mevcut operasyonlarını genişletip, diğer küresel pazarlara açılmak için yeni bankalarla iş birliği yapmayı hedefliyor.