Telekom devi Nippon Telegraph and Telephone, taraflar arasındaki sözleşmelerin güvenliğini sağlamak için Blockchain’in gücünden faydalanacak.

Japonya’ın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Nippon Telegraph and Telephone (NTT), geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir patent başvurusuna göre, Blockchain teknolojisine dayalı, yeni bir sözleşme sistemi üzerinde çalışıyor.

Dünyanın en büyük dördüncü Telekom sağlayıcısı olan NTT, başvuru belgelerini tahrif edilmeden saklamak için Blockchain teknolojisinden yararlanacak. Patent başvurusuna göre, oluşturulacak bu sistem başvuru belgelerini şifrelemek ve adem-i merkeziyetçi bir yapıya sokmak için Blockchain kullanacak.

Blockchain elektronik imzaları koruyarak sözleşmelerin güvenliğini sağlayacak

Patent açıklaması sistemin kapsamı hakkında da ipuçları veriyor:

“Geliştirilen sistem, taraflar arasında yapılan bir sözleşmenin kanıtı olarak Blockchain kullanır. Satış sözleşmeleri, devir senetleri, başvuru formları, mutabakat gibi iki veya daha fazla taraf arasındaki sözleşmeler bu sistem sayesinde korunacak.”

Sürece dahil olmak isteyen tüm taraflar, daha sonra düzenleyici tarafa geri gönderilecek olan sözleşme için, sanal sözleşme oturumuna bağlanacaklar.

Oturumun başında elektronik imza yerine kullanılan genel anahtarlar, Blockchain sonundaki anahtarlarla karşılaştırılacak ve sözleşmenin doğruluğunun kanıtı olarak, bu Blockchain kullanılacak. NTT’ye göre sistem oldukça basit işliyor. Blockchain, işlem başındaki elektronik imzayı koruyarak sözleşmenin güvenilirliğini garanti altına alıyor.