New York Times, sahte haberler ve yanlış bilgilendirmelerin yayılmasını önlemek için Hyperledger Fabric kullanmayı planlıyor.

New York Times’ın “Haber Kaynağı Projesi” kapsamında açılan yeni web sitesine göre köklü gazete, medyadaki yanlış bilgilendirme ve sahte haberlerle savaşmak için blockchain teknolojisini kullanacak. Proje, çeşitli ölçekteki yayınların da kullanabileceği bir platform olmayı amaçlıyor.

Blockchain teknolojisi, haber kuruluşları tarafından yayınlanan video ve ses kayıtları hakkındaki meta verilerin kaydedilmesinde projeye yardımcı olacak. Henüz ilk aşamasında olan “Haber Kaynağı Projesi” blockchain tabanlı sistemin nasıl ölçeklenebileceğini görmek için foto muhabirliği odaklı bir kavram kanıtlama çalışması yapmak istiyor. Yapılan resmi açıklama şöyle: “İlk çalışmamız, haber kuruluşları tarafından yayınlanan medya – özellikle görüntüler ve videolar – hakkındaki meta verilerin kaydedilmesi ve paylaşılması için blockchain tabanlı bir sistemin araştırılmasıdır. Ayrıca kullanıcıların otantik medyayı tanımalarına yardımcı olabilecek sinyal türlerini belirlemek için kullanıcı deneyimi araştırması da yapıyoruz.

NYT, bütün heyecanın bir kenara, blockchain teknolojisinin varlıklar arasındaki bilgi paylaşımında dijital dosyaların kanıtlanması için gerekli olduğunu düşündükleri mekanizmalar sunduğunu da ekliyor.

Geçtiğimiz haftalarda NYT’nin blockchain teknolojisi için iş ilanları açtığını da hatırlatalım.