ABD’nin Ohio eyaleti, kripto paraları bir anlamda resmiyete döktü. Vergi ödemelerinde Bitcoin kabul etmeye başlanan Ohio, buna izin veren ABD’deki ilk eyalet olma unvanına da sahip oldu.

ABD’de eyaletler arası farklı düzenlemelerin yeni bir örneği vergi ödemelerinde ortaya çıktı. Ohio Hazine Ofisi, bu haftadan itibaren vergi ödemelerinde Bitcoin kabul etmeye başladığını da açıkladı. Computerworld’ün haberine göre bu yöntemin Ohio’lulara daha fazla seçenek ve vergilerini ödemede kolaylık sağladığını ifade eden kurum yetkilisi Josh Mandel, Blockchain teknolojisinin benimsenmesinde Ohio’nun lider olmasını istediklerini belirtti.

Ödeme altyapısı olarak Atlanta merkezli Bitcoin ödeme hizmet sağlayıcısı BitPay’in kullanılıyor. Yapılan ödemeler sisteme 1 ila 3 gün içinde işlenirken, işlem onayı için minimum bir ücret alınıyor. Bununla birlikte herkes bu ağdaki işlemleri görebiliyor.

Mandel, teknoloji kullanımı ve daha şeffaf bir devlet için kendilerini öncü olarak tanımlıyor. 2014 yılında eyalet tarafından yapılan tüm harcama bilgilerinin görüntülenebildiği OhioCheckbook.com’u da devreye alan Ohio yönetimi, ileride farklı kripto para birimleriyle ödeme yapabilme olasılığı için çalışmalarını sürdürüyor. OhioCrypto.com sitesi üzerinden yapılan işlemlerde 23 farklı vergi türü için Bitcoin ile ödeme yapılabiliyor.

Vergi ödemelerini Bitcoin ile yapmak isteyen işletmeler ilk olarak sisteme kaydoluyor. Vergi ödeme bilgilerini giriyor ve bir kripto para cüzdanı kullanıyor. Ödemeler ilgili kurumun hesabına geçmeden önce BitPay tarafından ABD dolarına çevriliyor.

Ohio Hazine Ofisi, vergi mükelleflerini kripto paralardaki yüksek hareketlilikten korumak için de ek bir önlem almış durumda. Her bir işlem için 15 dakikalık bir süre işlemeye başlıyor ve ödeme yapılacak para cinsi BitPay olarak belirleniyor. BitPay, bu süre boyunca Bitcoin üzerindeki dalgalanmalarda yaşanabilecek hareketliliklerden kaynaklı riskleri kendi üzerine alıyor.

Daha önce Arizona, Georgia ve Illinois eyaletlerinde de meclise Bitcoin ile ödeme yapabilme önerisi sunulmuş, ancak veto edilerek yürürlüğe girmemişti.