Dünyanın en çok tercih edilen web tarayıcılarından olan Opera, Bitcoin madenciliği alanında faaliyet gösteren Bitmain’in desteğiyle, web tarayıcısının masaüstü sürümüne Ethereum cüzdan ekleyeceğini duyurdu.

Opera kısa bir süre önce, hem Ether hem de Ethereum merkezli token’lara destek veren, yerleşik bir Ethereum cüzdanını mobil tarayıcısının özel betasında kullanıma sunmuştu. Beta sürecinde alınan olumlu geri dönüşlerin ışığında, şimdi de Opera’nın masaüstü tarayıcısı için Ethereum cüzdan geliyor.

Opera Crypto Ürün Müdürü Charles Hamel, tarayıcılarına doğrudan bir kripto cüzdan ekleyerek, kullanıcıların karmaşık eklentiler ve harici uygulamalara olan ihtiyaçlarını ortadan kaldırdıklarını ifade etti.

“PC tarayıcımızı kripto paralara açmak, şirketimizin kripto değerler ve Web 3.0 ana akımına yönelik ikinci önemli adımı olacak.”

Opera’nın masaüstü tarayıcısındaki bu özelliğe erişmek için, kullanıcıların öncelikle mobil tarayıcıyı bir Android cihazında indirmesi ve doğal şifreleme cüzdanını etkinleştirmesi gerekiyor. Cüzdanlarını etkinleştiren kullanıcılar, QR kod yardımıyla PC tarayıcılarındaki cüzdanı aktif edebilecekler.

Uygulamaya giriş yönteminin WhatsApp’in uzun süre önce hizmete soktuğu WhatsApp Web’e çok benzediği söylenebilir. Kullanıcılar WhatsApp Web’i aktif edebilmek için web tarayıcısında görülen QR kodu, mobil uygulama üzerinden onaylatmak zorundalar.

Kripto cüzdanı masaüstünde aktif etmek için mobil doğrulama gerekecek

Opera’nın kripto para cüzdanı, token’ların saklanmasının yanı sıra, merkezi olmayan bir uygulama (dApp) tarayıcısı olarak işlev görecek. Böylece kullanıcılar, Augur ve CryptoKitties gibi dApp’lere (merkezi olmayan uygulama) herhangi bir manuel indirme işlemi yapmadan erişebilecekler.

Yine de cüzdanda bulunan tüm anahtarlar kullanıcıların telefonunda saklanacağı için, PC üzerinde başlatılanlar dahil, tüm ödemeler için parmak izi kullanılarak yapılacak doğrulama işlemi gerekecek.

Opera Tarayıcı Grubu Başkan Yardımcısı Krystian Kolondra, kripto ödeme işlemlerini mobil platformda sorunsuz hale getirdikten sonra, uzun süre PC için en uygun çözümü aradıklarını belirtti. “Bunun en iyi yolunun PC kullanıcılarına, mobil cüzdan teknolojimize erişme imkanı vermek olduğunu fark ettik. Bazı kullanıcılar kripto ödemeleri yapmak veya Dapps ile etkileşimde bulunmak için masaüstünü tercih ediyor. Artık cep telefonlarında sahip oldukları cüzdanı kullanarak, basit bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirebilirler.”