Otomotiv endüstrisi otonom sistemler ve yapay zeka üzerine yapılan hamlelerle, yeni teknolojilerin önünü açan sektörlerden biri olarak görülüyor. Blockchain ise bu hamleleri bir adım öteye taşıma potansiyeliyle, hiç de sürpriz olmayan bir şekilde araştırmaların merkezinde yer alıyor.

Otomobil üreticileri ise ihtiyaçlarını karşılayacak yeni yolları bulmaya çalışırken, sessiz sedasız Blockchain altyapısına yatırım yapıyorlar. Örnek olarak; 11 Haziran’da IOTA ve Volkswagen bunu kanıtlarcasına IOTA’nın Tangle sistemini otonom araçlar için kullandılar. Böylece Tangle, Otomotiv endüstrisinde kullanılan Blockchain uygulamalarından biri oldu.

Uygulamaların merkezinde sadece otonom sürüşlü araçlar ve uzay çağı uygulamaları bulunmuyor. Bu noktada, BMW’nin etik madencilik yaparak, Blockchain’i kobalt takibinde kullanmalarını örnek olarak gösterebiliriz.

Porsche, BMW ve Mercedes 2018 hemen başında Blockchain’i testlerinde kullanmaya başladılar. Yukarıda da izah ettiğimiz gibi, BMW bu teknolojiyi kobalt takibinde kullanırken, Mercedes duyurduğu güvenli sürüş programında kripto varlıkları bir ödül olarak sundu. Porsche ise Blockchain teknolojisini kendi araçları için test etmeye başladı.

Blockchain için “patent yarışı” başladı

Elbette Blockchain ilgisi sadece otomotiv endüstrisini kapsamıyor. IBM ve Bosch gibi markalar da sessiz sedasız otomotiv devlerini izleyerek, Blockchain üzerinde kapsamlı araştırmalar yapıyorlar.

İşin ilginç kısmı ise patent yarışında kendini gösteriyor. Bosch otonom araç patentlerinde lider şirketlerden biri konumunda bulunuyor. 2017 Temmuz ayında şirketin bu alandaki patent sayısı 958 olarak kayıtlara işlenirken, onu izleyen Audi 512 patent ile ikinci sırayı aldı.

Statista kaynaklı bu infografike göre, otonom sürüş alanında toplamda 5.839 patent alındığını gösteriyor. Bu grafikte özellikle Alman devlerinin büyük bir hakimiyeti olduğunu söyleyebiliriz. Bosch, Audi ve Continental ilk üç sırayı paylaşırken, BMW, Volkswagen ve Daimler ilk 10 sırada kendilerine yer buldular.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi Darryn Pollock imzalı Coin Telegraph makalesinden edinebilirsiniz.