CoinDesk’in haberine göre General Motors ve BWM gibi otomobil dünyasının devleri Mobility Open Blockchain Initiative’in (MOBI) bir parçası olarak Blockchain kullanımını değerlendiriyor.

İki otomobil devi de otonom araçlar tarafından toplanan verilerin blockchain teknolojisi kullanılarak paylaşılmasıyla ilgileniyor. BMW tarafından yapılan açıklamaya göre otomobil üreticileri topladıkları verileri kendilerine saklıyor. Bu da otonom araçların geniş kitlelerce benimsenmesinin önüne büyük bir engel koyuyor.

MOBI, otonom araçların verilerini üreticiler arasında paylaşacak olan otonom araç veri pazarları üzerinde çalışıyor. Bu sistemle birlikte toplanan veriler diğer üreticiler arasında da paylaşılarak sürücüsüz araç deneyimininin iyileştirilmesi hedefleniyor. General Motors geçtiğimiz Aralık ayında benzer bir sistem için patent başvurusunda bulunmuştu.

BMW Group’un Blockchain’den sorumlu müdürü Andre Luckow konuyla ilgili olarak: “Blockchain’in gelişiyle birlikte merkezi olmayan veri yönetimi gizliliği koruyarak etkili bir şekilde uygulayabilir. Ayrıca merkezi olmayan bir makine öğrenimi sistemi ve veri pazarları otonom araçların çağı için oldukça yararlı olacaktır.” ifadelerini kullandı.