Blockchain’in para transferlerindeki yaygınlığı artıyor. Son olarak Pakistan da bu kervana katıldı.

Pakistan’ın önde gelen mobil operatörlerinden Telenor Group iştiraklerinden Telenor Microfinance Bank (TMB), ülkedeki Blockchain temelli ilk uluslararası para transferi işlemini gerçekleştirdi.

Banking Tech’in haberine göre Alipay’in Blockchain platformu üzerinden gerçekleştirilen işlem, Telenor Group’un Malezya’daki iştirakleriyle gerçekleştirildi. Alipay’in ana şirketi olan Ant Financial Mart 2018’de TMB’nin yüzde 45 hissesini almış ve bunun karşılığında 184,5 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı.

Pakistan Devlet Bankası Başkanı Tariq Bajwa, söz konusu işlemin Pakistan’ı, Blockchain ile uluslararası para transferi yapan az sayıdaki ülke arasına soktuğunu belirtti. Bajwa’nın açıklamalarına göre ülkenin sınır ötesi para transferi hacmi 20 milyar USD düzeyinde bulunuyor ve ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlıyor.

Yapılan pilot çalışmanın devamı da gelecek. Bu kapsamda 1 yıllık bir deneme süresi boyunca çalışmalar sürecek ve Pakistan ile Malezya arasında 7/24 kesintisiz bir şekilde gerçek zamanlı para transferleri yapılacak.