Fransa’da 13-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Paris Blockchain Haftası, ülkenin ekonomi ve maliye bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşti. Bir dizi toplantı ve hackathon etkinliğine sahne olan zirvede, Paris merkezli bir Blockchain ekosisteminin detayları konuşuldu.

Paris Blockchain Haftası’nda konuşan Fransa Ekonomi ve Maliyeden Sorumlu Sanayi Bakanı Bruno Le Maire, Blockchain teknolojisinin potansiyeline inandığını vurgulayarak, “Fransa bu alanda geride kalmaktansa, öncüler arasında yer almayı tercih ediyor.” diye konuştu. Fransa’nın çeşitli yatırımlar ve çalışmaya elverişli bir yasal çerçeve oluşturarak dağıtık defter teknolojilerinde liderlik hedeflediği biliniyor.

İşe önce Fransa’da bir ekosistem oluşturarak başlayacaklarını kaydeden Devlet Dijital İlişkiler Genel Sekreteri Cedric O, “Bizim Çin’deki gibi büyük oyuncularımız olmasa da, kuracağımız ekosistem ve makul bir finansal regülasyonla geride kalmamış olacağız. İnşa ettiğimiz şeffaflık, netlik ve görünürlük Fransa’yı şirketler için bir cazibe merkezine dönüştürecek.” diye ekledi.

Fransız hükümeti son üç yıl boyunca Blockchain ekonomisini geliştirmek için çalışıyor. Kripto varlıklardan elde edilen kazanca özel vergi düzeni belirleyen ülke, bankalara Blockchain şirketleri için banka hesabı açma yükümlülüğü getirdi ve kamu idaresinde bir dizi pilot Blockchain uygulamasına öncülük etti. Son olarak ICO’ları yasal bir zemine oturtan PACTE Yasası yürürlüğe alındı.

Paris Blockchain Haftası’nın en çok konuşulan konularından biri olan Fransız PACTE Yasası, ICO’lar için mecburi olmayan, gönüllülük esasına dayanan bir yasal zemin çerçeve oluşturuyor. Menkul kıymet olmayan ve kara para aklamayla mücadele ve KYC gibi yasal yükümlülükleri yerine getiren ICO’larda Fransa’nın menkul kıymetler piyasalarını denetleyen otoritesi AMF’e bir vize başvurusunda bulunmak mümkün oluyor.