Parity Technologies şirketi, Substrate adında yeni bir araç geliştirdiğini duyurdu. Substrate ile kullanıcılar merkezi olmayan uygulamalar için kendi özel Blockchain’lerini yaratabilecekler. Geliştiriciler araç sayesinde ihtiyaçlarını çok daha kolay giderebilecekler.

Firma, Salı günü yaptığı açıklamada aracın beta sürümünün kullanıma açık olduğunu bildirdi. Uygulamada açık kaynak kod kullanılıyorken, firma yetkilileri Blockchain tasarlamak için geliştirilen teknolojinin olabildiğince kapsamlı olması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Araçla birlikte ayrıca bir de API sunan firma, API sayesinde kullanıcıların kendi geliştirmelerini de yapabileceğini ve varolan algoritmalardan da faydanalabileceğini belirtti.

Rust programlama diliyle geliştirilen Substrate, firmanın Blockchain birlikte çalışabilirlik protokolü olan Polkadot ile de entegre çalışıyor. Araç Rust diliyle yazıldığından, bir JavaScript eklentisiyle tarayıcılar üzerinde de çalışabilecek. Parity Technologies kurucusu ve Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood konuyla ilgili olarak:

“Substrate, Ethereum ve Polkadot üzerinde çalışırken öğrendiğimiz her şeyi üzerinde kullandığımız bir araç.” diye konuştu.

Şu anda GNU General Public Licence üzerinden lisanslanmış olan Substrate’in, maksimum geliştirici özgürlüğü sağlamak adına ileride açık kaynak kod lisansı Apache 2.0’a geçmesi de firmanın gelecek planları arasında. Bu hareket ile firma aynı zamanda Fortune 500 şirketlerinin teknolojiyi benimsemelerini de teşvik etme niyetinde.

Coindesk’in haberine göre Gavin Wood yaptığı açıklamada:

“Substrate kullanırken hiçbir şey bilmek zorunda değilsiniz. İhtiyacınız olan şey için her şeyi sıfırdan geliştirmek zorunda da değilsiniz. Substrate ile sadece işinizi görecek kadar geliştirmeyle, dilediğiniz özelliklere sahip bir uygulama yaparak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.” diye konuştu. Firma, aracını ilk olarak Ekim ayında, Berlin’deki Web3 Summit’te tanıtmıştı.