FinTech’in en büyük isimlerinden PayPal, çalışanlarının motivasyonunu artırmaya yönelik Blockchain uygulamasını kullanmaya başladı. PayPal çalışanları uygulama sayesinde sundukları yeni fikirler karşılığında büyük ödüller kazanabilecek. PayPal CEO’su Dan Schulman’dan dövüş sanatı dersi almak uygulamanın sunduğu 100 farklı ödülden yalnızca biri. 

Sadece PayPal çalışanlarının kullanabildiği Blockchain uygulaması 25 kişilik profesyonel bir ekiple 6 ayda geliştirildi. PayPal çalışanları kurum içindeki inovasyon programlarına katılıyor, sundukları inovatif fikirler için uygulamanın sunduğu kripto paralardan kazanıyor. Çalışanlar bu kripto paraları uygulamanın içinde bulunan 100 farklı ödüle ulaşmak için biriktiriyor. Ödüller arasında PayPal’ın başkan yardımcıları ile poker turnuvası yapmak ve PayPal CEO’su Dan Schulman’dan dövüş sanatı dersi almak gibi, çalışanları gerçekten motive edebilecek seçenekler bulunuyor.

PayPal tarafından doğrulanmamış bir bilgiye göre, ağırlıklı olarak kavram kanıtlama projeleri üzerinde çalışan PayPal İnovasyon Laboratuvarı, henüz çok erken olsa da uygulamanın ileride daha geniş kitleler üzerinde de kullanılabileceğini düşünüyor.

CCN’in haberine göre, 2018’in Mayıs ayında PayPal CFO’su John Rainey, Bitcoin’in büyük riskler taşıdığını, bu yüzden PayPal’ın kripto paralara karşı temkinli bir yaklaşım sergilediğini belirtmişti. Öte yandan şirket yılın başında ödemelerin hızını artırmaya yönelik bir patent alarak, teknolojinin takipçisi olduğunu da gösterdi.

PayPal’ın yaptığı motivasyon çalışması, BKM’nin 2017 yılında devreye soktuğu çalışmaya oldukça benziyor. Çalışmalarına 2016 yılında başlanan “BBN Blockchain PoC” isimli çalışma, Bankalararası Kart Merkezi çalışanlarının çeşitli hedeflere ulaşması için onları teşvik ediyor. Hedeflerine ulaşan çalışanlar “Keklik” adı verilen kripto paralar ile ödüllendiriliyor, kazandıkları kekliklerle anlaşmalı mağazalardan ödüller alabiliyor. BKM süreç boyunca yaşadıkları tecrübeleri “Keşif: Blockchain’in Sırları” isimli raporda toplamış, ardından internet ortamında paylaşmıştı.