Ping An Sigorta Şirketinin FinTech kolu OneConnect liderliğinde hazırlanan, Hong Kong’un ilk uluslararası Blockchain ticaret finansmanı platformu eTradeConnect hizmete sunuldu.

Düzenleyicilerin baskına rağmen Asya’da Blockchain teknolojisi her geçen gün kendine daha çok yer buluyor. Son olarak Ping An Sigorta Şirketi, Hong Kong’un ilk Blockchain temelli ticaret finansmanı platformunu hizmete sunuyor.

Ping An’in bir FinTech iştiraki olarak göze çarpan OneConnect, Hong Kong Trade Finance Platform Company tarafından, platformun tasarlanmasına, geliştirilmesine ve dağıtılmasına yardımcı olan teknoloji sağlayıcısı olarak atanmıştı.

Platform Hong Kong için bir emsal olacak

Hong Kong FinTech Haftası etkinliği sırasında düzenlenen bir özel bir törenle eTradeConnect’i duyuran HKMA (Hong Kong Monetary Authority), platformu 12 bankanın katılımıyla beraber faaliyete geçiriyor.

Platform, 12 katılımcı bankayı, ticaret finansmanı pilot müşterileri ile bir araya getirerek, ticari bilgilerin Blockchain üzerinden paylaşılmasını sağlayacak.

Ping An vekil CEO’su, COO’su ve CIO’su olarak görev yapan Jessica Tan, kurulan eTradeConnect ticaret platformunun Blockchain teknolojisinin kullanımı açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Blockchain’in Hong Kong’ta ilk kez bir ticaret finansmanı projesinde kullanılmış olması, yeni projeler için de kapıyı sonuna kadar açıyor.