Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Çinli Ping An Insurance, “Akıllı şehirler için beyaz bir sayfa” adı altında, Blockchain teknolojisi, yapay zeka, büyük veri ve bulut bilişimi destekleyecek.

Sigorta, bankacılık ve finansal hizmetler alanlarında faaliyet gösteren Ping An Insurance, Mayıs 2018 itibariyle dünyanın en değerli üçüncü finansal hizmet şirketi olmuş durumda. People’s Daily’de yayımlanan bir makaleye göre, Çinli şirket hizmetlerinin kalitesini ve erişimini artırmak için 21 Ağustos’ta “Akıllı şehirler için beyaz bir sayfa” hareketini başlattı.

Ping An, Çin hükümetinin akıllı şehirler kurmasına yardımcı olacak

Ping An bu hareketi başlatarak, hükümetin yeni bir “hizmet olarak şehir” modeli oluşturulmasına yardımcı olmayı umuyor. Ayrıca kapsamlı ve sistematik çözümler önererek, bu yolda hükümetin en büyük destekçilerinden biri olmak istiyor. Ping An tarafından yayımlanan resmi duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Akıllı şehirlerin gelişimini teşvik eden Ping An, hizmet ve yaratıcılık perspektifinde akılcılık sistemini öne plana çıkarır ve uygulamaya teşvik eder. Ping An halihazırda akıllı şehirlerin gelişimine katkıda bulunacak çok sayıda çekirdek teknolojiye hakim durumda. Bu çekirdek teknolojiler biyometrikler, büyük veri, yapay zeka, Blockchain ve bulut platformları olarak sıralanabilir.”

Blockchain, AI, Nesnelerin İnterneti gibi yeni nesil teknolojilerin uygulanması söz konusu olduğunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Çin, kurmayı planladığı akıllı şehirler için de bu teknolojileri temel alacak.