Blockchain Türkiye Danışma Kurulu Üyesi Burak Yetişkin, sigortacılık sektöründe akıllı sözleşmeler ve dağıtık defter teknolojilerindeki gelişmeleri haftalık podcast’ler olarak sunan Insureblocks’a konuk oldu.

Deloitte İsviçre’de direktör olarak görevine devam eden Yetişkin, “Bitcoin’den Kurumsal Blockchain’e Uzanan Yolculuk” başlıklı podcast’te kripto teknolojilerin dünden bugüne uzanan yolculuğunu anlattı.

Blockchain sektöründe olanlar için Blockchain ile Bitcoin gibi kripto para birimleri arasında acı/tatlı bir ilişki olduğunu ifade eden Yetişkin, “Bitcoin sayesinde diğer Blockchain tabanlı teknolojilere karşı farkındalığın artması takdir görüyor olsa da, birbirinden ayrı bu iki olgunun sürekli birbirine karıştırılması eleştiri alıyor.” diye konuştu.

İş dünyasında Blockchain’in benimsenme yolculuğunun üç adımdan oluştuğuna dikkat çeken yetişkin, “İlk adımlarda şirketler dağıtık defter teknolojilerinin kurum içi uygulamalarındaki gerçek potansiyeli keşfediyor. Kavram kanıtlama çalışmaları yapıyor.” dedi.

“Hiçkimse ‘dünyanın ilk faks makinesine’ sahip olmak istemediği için, ikinci adımda konsorsiyumlar meydana geliyor. Şirketler, Blockchain teknolojisinden elde edecekleri olumlu etkiyi güçlendirmek için iş birliği yapmaya odaklanıyor. Üçüncü adımda ise müşteri deneyimini değiştirmeksizin, altyapıyı dağıtık defter teknolojilerine taşımak geliyor.”

Transkriptin tamamına göz atmak ve podcast yayınını dinlemek için tıklayın.