Forbes’un haberine göre Polonya merkezli Alior Bank müşterilerinin dokümanlarını doğrulamak için halka açık Ethereum Blockchain ağını kullanacak. 

Habere göre Alior’daki bir müşteri bir belge aldığında artık halka açık blockchain ağındaki yerini gösteren bir web sitesi bağlantısını izleyerek belgenin gerçekliğini doğrulayabilecek. Bu da müşterilerin söz konusu belgeyi banka talep ettiği zaman belirtilen şekilde doğrulayabileceği ve gerçekliğinden emin olabileceği anlamına geliyor.

Alior’da blockchain teknolojisinden sorumlu lider Piotr Adamczyk durumu şöyle açıklıyor: “Belirli bir hash koduna sahip belgenin tam olarak hangi Ethereum bloğunda yayınlandığını biliyoruz. Blok numarasını biliyorsak zaman damgasını da biliyoruz. Eğer blockchain’de saklanan hash kodu dokümanda hesaplanan hash ile aynıysa dokümanın bir süre önce yayınlandığını ve o zamanlarda değiştirilmediğini de biliyoruz.

Alior’un Polonya’daki değişen düzenlemelere karşı bu blockchain çözümünü geliştirdiği bildiriliyor. Alior müşteri hizmetlerine yönelik blockchain servislerinde özel blockchain’i değil de halka açık blockchain’i kullanan ilk banka olduklarını iddia ediyor. Alior’da blockchain strateji lideri olan Tomasz Sienicki konuya yönelik: “İnsanların her şeyi doğru yaptığımızı ve hiçbir şeyi gizlemediğimizi bilmesini istiyoruz. Belgelerin gerçekten doğrulanmış ve orijinal olduğunu söylersek, herkes kontrol edebilir ve onaylayabilir. Özel blockchain ağında bunu yapmam mümkün değil” ifadelerini kullandı.