Hem kripto üzerine çalışan firmalar, hem de bu alana yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, sigortaların sektörde güven inşa etmemesi konusundan rahatsız. PricewaterhouseCoopers bu durumun kripto firmalarının yolunu tıkadığını belirterek, sektörü uyardı.

Kripto paralar üzerine çalışan firmalar, sigortalardan faydalanma konusunun neredeyse imkansız olduğunu ve yatırımcıların bu yüzden yatırım yapmaktan çekindiğini düşünüyor. PricewaterhouseCoopers firmasının FinTech ve Asya kripto lideri Henri Arslanian konuya dikkat çekerek, firmaların yatırım alırken yaşadığı çelişkili durumlardan bahsetti. Arslanian konuyla ilgili konuşmasında:

“Olaya kurumsal bir bakış açısıyla yaklaşan çoğu kripto firması, geçerliliği olan bir sigorta satın almak istiyor. Sigorta koruması almak aynı zamanda çoğu durumda yasal bir zorunluluk. Ancak firmaların tüm iyi niyetine rağmen, böyle bir korumaya sahip olmaları neredeyse imkansız.” diye konuştu.

Cointelegraph’ın haberine göre bu paradoks, yatırımcıların alana olan yoğun ilgisi de işin içine katıldığında daha da karmaşıklaşıyor. Yapılan bir ankete göre kripto dünyasına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yüzde 72’sini kurumsal yatırımcılar oluşturuyor, sigorta işlemleri de bu yatırımcılar için büyük önem arz ediyor.

Geçtiğimiz yıl ICO’lar konusunda hem katılımcı ve hem de düzenleyiciler büyük zarara uğramışlardı. Yaşanan son talihsizlik, yatırımcıların uzun vadeli olasılıkları bir kez daha düşünmesine, kripto para operatörlerinin ise bu sorunlarla bir kez daha karşı karşıya gelmesine sebep oldu.

Kripto madenciliği devi Bitmain, Haziran ayında Hong Kong’da çıkarmayı düşündüğü IPO için hem yerel düzenleyicilerden hem de Hong Kong Borsası HKEX’ten çok sayıda şüpheli rapor aldı. Öte yandan kripto uygulamalarına yatırım da yapan kripto para ticaret bankası Galaxy Digital, kurumsal yatırımcıların olaya dahil olmasının garanti süreçlerinin gelişimini hızlandırarak, pazarın yasal hale gelmesine yardımcı olacağını belirtti.