Dağıtık defter teknolojileriyle çalışan uygulama platformu Qtum, yeni kurumsal Blockchain çözümü Unita’nın hizmete açıldığını duyurdu.

Qtum tarafından yapılan açıklamaya göre, Unita ile veriyi güvenle saklamak kolaylaşırken, mevcut geliştirici araçlarının kullanımı ve bilgi transfer süreçlerinin kurumsal ölçekle otomatik hale getirilmesiyle birlikte saniyede 10 bin işlem yapmak mümkün olacak.

Qtum’un esnek yapısı ile şirketlerin bugün Blockchain’e geçerken karşı karşıya geldiği en büyük problemleri çözmek için geniş bir geliştirici yelpazesi ortak araçlarla çalışabiliyor. Bu zorlukların başında ise elbette kullanıcı verisine yönelik yasal yönetmeliklere uygunluk ve yetki doğrulama geliyor.

Özgün ve ölçeklenebilir bir izin algoritması olan SCAR’dan faydalanan Unita, parametre ayarlarının doğrudan Blockchain üzerinde gerçekleşmesini sağlıyor. SCAR’ın dinamik yapısı sayesinde devasa hacimlerde disk alanından tasarruf sağlanırken, bant genişliği ve diğer ağ kaynakları da çok daha verimli şekilde kullanılıyor.

Qtum CIO’su Miguel Palencia, Unita çözümünü anlatırken şu sözleri kullandı: “Blockchain teknolojisini benimsemek isteyen büyük ölçekli kuruluşların önünde iki ana bariyer bulunuyor: hız ve özelleştirme. Akıllı sözleşme teknolojisiyle çalışan yenilikçi ve ölçeklenebilir bir mutabakat algoritmasını, geliştiricilerin aşina olduğu araçlarla bir araya getirerek Blockchain’i tüm şirketler için kolay ve verimli kullanılabilir kılmayı hedefliyoruz.”

Crowdfund Insider haberine göre Unita ile tek tıkla kurulum, Blockchain ağları arasında alışveriş, veri yönetimi ve ek modülleri kullanmak mümkün olacak. Böylelikle kurumsal müşteriler, her gün milyonlarca işlemi doğrularken vakit tasarrufu sağlayacaklar.