Capgemini ve BNP Paribas tarafından yayınlanan World Payments Report 2018’e göre, dağıtık defter teknolojilerinin bugünkü durumu finans sektörünün yüksek taleplerini karşılamakta güçlük çekiyor.

Capgemini tarafından yıllık olarak hazırlanan ve ödeme teknolojileri dünyasına ışık tutan World Payments Report 2018, bu yıl BNP Paribas iş birliğinde yayınlandı. Finans sektörü çalışanlarıyla gerçekleştirilen online anketlerin yanı sıra, yöneticilerle yapılan bire bir görüşmelerin baz alındı verilere göre, nakitsiz ödeme işlemleri gelişmekte olan pazarların öncülüğünde patlama yapsa da aşılması gereken pek çok operasyonel ve yasal sorun bulunuyor. Raporun finansal detaylarının özetini buradan inceleyebilirsiniz.

Raporun dağıtık defter teknolojilerini ele aldığı bölümde ise Blockchain’in ana akıma ulaşamaması çeşitli nedenlere bağlanıyor. Ankete katılanların yüzde 85,9’una göre dağıtık defterlerin birbiriyle çalışmakta yetersiz kalmasını ana endişe sebebi olarak görüyor Dahası, katılımcıların yüzde 83,1’i yasal mevzuatlar açısından bir netlik bulunmamasından çekiniyor. Sık sık dile getirilen ölçeklenebilirlik konusunda soru işaretleri olanların oranı ise yüzde 77,8’e ulaşıyor.

Blockchain’in finansal kullanımı PoC’lerle sınırlı kalır mı?

Her beş katılımcıdan üçü, dağıtık defterin kurulum ve güvenlik masraflarının Blockchain hakkında çekinceler arasında yer aldığını kaydediyor. Bu alandaki inovasyonun kavram kanıtlama çalışmaları ve laboratuvar seviyesindeki teorik deneylerle sınırlı kalabileceğine dikkat çeken rapor, pek çok ülkede henüz Blockchain’in işleyişi hakkında net bir yasal çerçeve belirlenememesinin de yayılıma ket vurduğunu vurguluyor.

De Nederlandsche Bank tarafından yapılan üç yıllık bir pilot çalışma sonucunda bankanın açıklaması da raporda yer alıyor. DNB yapılan testlerle ilgili “Dağıtık defter teknolojisi bugünkü haliyle finansal bir pazar yapılanmasında karşılaşacağı çok yüksek talepleri karşılamakta zorluk çekiyor.”

Raporun tamamını okumak için tıklayın.