LinkedIn tarafından 13 Aralık’ta yayınlanan “2018 Amerika’da Gelişen Meslekler” isimli raporda, Blockchain geliştirici pozisyonunun 2018’in en hızlı gelişen mesleği olduğu belirtildi. Rapora göre son bir yılda Blockchain geliştiricilere duyulan ihtiyaç 33 kat artış gösterdi. 

LinkedIn, bünyesindeki “Economic Graph” isimli analiz sistemini kullanarak, son beş yıl içinde ihtiyaç haline gelen yetenek ve pozisyonları, firmaların hangi alanlarda işe alım yaptığını analiz etti. Analize göre firmaların Blockchain geliştirici aramaları son 12 ayda tam 33 kat artmış görünüyor. Aramaların en sık yapıldığı şehirler ise San Francisco, New York ve Atlanta olarak sıralanıyor. Açık pozisyonlara başvuracak adaylardan sağlamlık prensibine aşina olmaları, Blockchain, Ethereum ve kripto paralar üzerinde çalışma yapabilmeleri ve ek olarak Node.js ile çalışabilmeleri bekleniyor.

Cointelegraph’ın haberini yaptığı rapora göre bu yılın en çok gelişim gösteren bir diğer mesleği de yapay zeka uzmanlığı. 15 meslekten 6’sının yapay zeka ile bir şekilde ilgili olduğu belirtilirken, yapay zeka uzmanlarının derin öğrenme, makine öğrenmesi, Tensorflow, Apache Spark ve doğal dil işleme gibi konularda da bilgi sahibi olması bekleniyor.

Cointelegraph’ın 2016 yılında hazırladığı rapora göre, LinkedIn üzerinde Blockchain, Bitcoin ve kripto para etiketine sahip 645 açık iş pozisyonu bulunuyordu. Bu sayı 2017’de 1800’lere, bu yılın ortalarında ise 4500’lere ulaştı. LinkedIn’de güncel bir arama yapıldığında bu sayıların hızla artarak Blockchain aramalarında 10 bini geçtiği, kripto para aramalarında ise 3 bine dayandığı görülüyor.

Konuyla ilgili bir rapor da iş incelemesi sitesi Glassdoor’dan geldi. 2018’in Ağustos ayında yayınlanan rapora göre, Amerikan firmaları bu yıl Blockchain teknolojileriyle ilgili tam 1775 iş ilanı paylaştı. Bu sayı geçen seneye oranla üç kat daha fazla. Blockchain geliştiricisi arayan şirketler arasında kurduğu Blockchain takımı için beş yeni yetenek arayan Facebook da bulunuyor.