ABI Research tarafından hazırlanan ve Blockchain-as-a-Service (BaaS) platformlarının ele alındığı araştırmaya göre Microsoft, IBM’in önüne geçerek liderliğe yükseldi.

Software-as-a-Service kavramının Blockchain kanadındaki karşılığı olan Blockchain-as-a-Service, yani BaaS platformlarına işletmelerin ilgisi giderek artıyor. ABI Research tarafından Alibaba, Amazon, Baidu, Cisco, HPE, Huawei, IBM, Microsoft, Oracle, SAP ve Tencent’in dahil edildiği, “Blockchain-as-a-Service Competitive Assessment” başlıklı araştırmaya göre sektör liderliği el değiştirmiş durumda.

Yalnızca pazar penetrasyonu değil, üçüncü parti uygulamalarla entegrasyon, ekosistem desteği, yol haritası stratejisi, coğrafi erişim, platform çeşitliliği, sunulan özellikler ve araçlar, geliştirici kaynakları, ödeme seçenekleri gibi kriterler baz alınarak yapılan araştırmaya göre ilk sırada Microsoft yer alıyor.

Araştırma sonuçlarında, IBM’i geride bırakarak ilk sıraya yükselen Microsoft’un 2015 yılından bu yana Blockchain projelerinde yer alması ve Azure Cloud Computing platformu üzerinden sunduğu Azure Blockchain Workbench gibi hizmetler bu sırayı almasında etkili faktörler olarak belirtiliyor.

ABI Research Araştırma Direktörü Michela Menting, Microsoft ve IBM’in son iki yılda platformlarında test edilen çok sayıda kavram ve pilot uygulama olduğuna dikkat çekiyor. Menting, IBM’in bugüne kadarki en gelişmiş uygulamalara ev sahipliği yapmakla birlikte, Microsoft’un geniş bir platform yelpazesi sunması ve mevcut bulut hizmetleriyle kapsamlı bir entegrasyon sunmasının sıralamadaki yerlerini belirlediğini ifade ediyor.

Araştırma sonuçlarına dair yapılan açıklamada pazarın önümüzdeki yıllarda daha da zorlu bir rekabete sahne olacağı belirtiliyor. SAP, Oracle ve Cisco bu iki firmayı yakından takip ederken, diğer platform sağlayıcıların nispeten daha yeni olduklarına dikkat çekiliyor. Bu durumun, ileride rekabeti artırıcı bir faktör olduğu belirtilirken son olarak Huawei’nin bu hizmeti sunmaya başladığı ve farklı iş modeli ile dikkat çektiği ifade ediliyor.

BaaS pazarının büyüklüğü 7 milyar USD

Araştırma sonuçlarını paylaşan CCN’de yayınlanan habere göre BaaS pazarı 7 milyar USD’lik bir büyüklüğe sahip. Bank of America analistlerinden Kash Rangan tarafından ortaya atılan bu değerin tespitinde mevcut bulut bilişim altyapılarının Blockchain’le birlikte dönüşecek olmasının etkili olduğu ifade ediliyor. Rangan’a göre bu durum, çeşitli Software-as-a-Service (SaaS) platformlarının geliştirilmesiyle oluşacak.

Aynı haberdeki, Rangan’ın “Sunucuların yüzde 2’si, yıllık 5.500 USD’lik sunucu başına maliyetle Blockchain için ayrılacak ifadesi de dikkat çekici bir veri olarak karşımıza çıkıyor.