Alibaba’nın bulut bilişim alanında faaliyet gösteren iş kolu, “Hizmet olarak Blockchain” (Blockchain as a Service) çözümlerini Çin pazarının dışına taşıyor.

Alibaba Cloud tarafından yapılan açıklamaya göre, Blockchain alanında sunulan hizmetler Çin’in yanı sıra ABD, Avrupa ve Güney Doğu Asya bölgelerine genişliyor. Çin’deki müşterilerin Blockchain as a Service (BaaS) platformundan faydalarını görmeye başladığını anlatan yetkililer, basınla paylaştıkları bildiride dünyanın dört bir yanından müşterileri Blockchain’in avantajlarıyla tanıştırmak istediklerini ifade etti.

Alibaba Cloud tarafından sunulan Blockchain hizmeti, Linux Vakfı öncülüğünde geliştirilen Hyperledger Fabric Blockchain uygulamasının yanı sıra, yine Alibaba Group çatısı altında çalışan finans devi Ant Financial imzalı Ant Blockchain’i de barındırıyor. Yaklaşık bir yıl önce yayınlanan Blockchain as a Service çözümü içinde akıllı sözleşmeler, konsorsiyum Blockchain yönetimi, otomatik kurulum ve çeşitli yazılım geliştirme kiti (SDK) uygulamaları bulunuyor.

Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma, Bitcoin’e ve kripto paraya karşı duruşuyla tanınmasına rağmen, online perakende devi Blockchain teknolojisinin güçlendirilmesi için büyük bir azimle çalışıyor. Ma’ya göre, dağıtık defter teknolojisi, yolsuzluk gibi sosyal problemleri ortadan kaldırırken, nakitsiz bir toplum yaratmak için kullanılabilir.

“Nakitsiz toplum alanındaki gelişmeleri ve Blockchain teknolojisini özellikle takip ediyorum. Benim ve Alibaba’nın işi, dünyayı parasız bir topluma taşımaktır.” diyen Ma, sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplum, herkese eşit kılarak, ihtiyaç duydukları parayı almak için sürdürülebilir ve şeffaf bir yöntem sunabilir. Parasız bir toplumu, yolsuzlukları önlemek ve fırsat eşitliği sağlamak için istiyoruz.”

Alibaba’nın bugüne kadar dağıtık defter teknolojisinin Ar-Ge’sine büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Yakın dönemde derlenen veriye göre, Alibaba’nın 2017’deki Blockchain patentlerinin yüzde 10’undan fazlasını elinde tuttuğu biliniyor.