Blockchain alanında rekabet eden Ripple ve R3, teknoloji sözleşmeleri ve iştirakleri üzerinden karşı karşıya kaldıkları yasal anlaşmazlıkları çözdü.

İki şirket arasındaki yasal mücadele, R3’ün geçen yılın Eylül ayında, Ripple tarafından, R3’e birim başına 0,0085 dolara kadar 5 milyar XRP satın alma hakkı veren bir opsiyon sözleşmesini sona erdirme girişimi üzerine dava açmasıyla başladı.

Bahsi geçen dönemde Ripple’ın kripto para birimi XRP, 0,20 dolardan işlem görüyordu. Bu tutar, R3’ün yatırımı üzerinden yüzde 2000 oranında kâr demek oluyordu.

Ripple, iddiaları reddetmiş ve karşılığında, R3’ün konsorsiyumun bankacılık ortaklarına erişim sağlamak ve teknolojisini geliştirmek üzere hazırlanan bir diğer anlaşmayı yerine getirmekte yetersiz kaldığını iddia ederek kendi açtığı davayla karşılık vermişti.

Ripple, yasal sorunların geride kaldığını doğrulayan kısa bir açıklama yayınladı ve şu ifadelere yer verdi: “R3 HoldCo LLC, R3 LLC, Ripple Labs Inc. ve XRP II, LLC, taraflar arasındaki tüm olağanüstü yasal sorunların çözüme kavuşturulduğunu açıkladı. Nihai sözleşmenin koşulları gizli tutulurken, iki tarafın da anlaşmazlıkları geride bırakmaktan memnuniyet duyduğu belirtildi.”