Blockchain teknolojilerine odaklı çalışan en eski risk sermayesi kuruluşlarından Blockchain Capital’in yönettiği fon Ripple’dan gelen 25 milyon dolarlık yeni yatırımla hareket kazandı.

Blockchain tabanlı teknolojisiyle güçlü bir ödeme ağı kuran San Francisco merkezli Ripple, kendi para birimi olan XRP üzerinden 25 milyon dolarlık yatırımı Blockchain Capital Parallel IV LP risk fonuna yatırdı. Toplam hacmi 150 milyon doları bulan fonun başında ise dijital para birimleri ekosistemine ve Blockchain’e odaklı çalışan, aynı zamanda kripto para ile sermaye taleplerini kabul eden ilk risk sermayesi Blockchain Capital var.

Yapılan yeni yatırımın açık kaynaklı platformlar olan XRP Ledger ve Interledger Protokolü kullanımına yeni varyasyonlar kazandırması bekleniyor. Ayrıca Blockchain alanında iş yapan girişimler bu fonla desteklenecek ve böylelikle dağıtık defter teknolojileri ekosisteminin gelişimi hızlanacak.

Sağlık sektörü XRP ile dönüşecek

Blockchain benzeri bir sistem olarak, kullanıcılara farklı para birimleri üzerinden küresel para transferleri yapma olanağı tanıyan XRP Ledger, Ripple için de büyük önem arz ediyor. Öte yandan, Interledger Protocol farklı ödeme ağları arasında transfer olanağı sunan bir açık protokol olarak çalışıyor. Blockchain Capital, XRP Ledger’ı sağlık ve kimlik yönetimi gibi alanlarda kullanıma alarak bu sektörlerde dağıtık defter teknolojilerinin faydalarını görmek istiyor.

Blockchain sektörünün öncüleri olarak, Ripple gibi “portföy şirketleri” sayesinde yeni bir kripto ekosistem kurduklarını ifade eden Blockchain Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Bart Stephens, “Blockchain veya dağıtık defter teknolojilerinden kritik faydalar sağlayabilecek sağlık veya kimlik yönetimi gibi büyük dikey pazarlar var.” açıklamasını yaptı.