Yakın geleceğin iki önemli yeniliğinden robotik uygulamalar ve Blockchain teknolojisi bu kez birlikte masaya yatırılıyor. MIT tarafından düzenlenen etkinlik bu iki alanın birbiriyle etkileşimini ortaya koyması açısından ilginç geçeceğe benziyor.

Robotların iş dünyasında yerini alması aslında yeni bir olay değil. Başta otomotiv olmak üzere pek çok sektördeki endüstriyel tesislerde yoğun bir robot kullanımı söz konusu. Ancak Hollywood filmlerinin de etkisiyle robotlar insana benzeyen nesnelerdir yaklaşımı daha geniş kesimlerce ele alındığı için bu durum genelde arka plana atılıyor.

5 Aralık 2018 tarihinde MIT Media Lab’ın Cambridge’teki kampüsünde gerçekleştirilecek etkinlik “Symposium on Blockchain for Robotic Systems” başlığını taşıyor. Etkinliğin sitesinde, robotik sistemlerin taşımacılıktan sağlık hizmetlerine kadar pek çok alanda, bulut bilişim, yeni donanım tasarımları ve yeni üretim teknikleri gibi konularda devrim yapmaya hazırlandığına dikkat çekiliyor. Bununla birlikte robotların otonomi, kendi kendine öğrenme, bilgi paylaşımı gibi geleceğe yönelik uygulamalar için ideal kılan özelliklerin çoğunun bir kaygılanma sebebi olduğuna da dikkat çekiliyor.

Sempozyumun amacı; “Robotik sistemlerin klasik görünümünün ötesine geçerek son teknoloji ile geliştirilmiş robotik sistemlerin, Blockchain teknolojisiyle birleştirilmesinin olanaklarını ve sınırlamalarını anlamaya yardımcı olmak” şeklinde ifade ediliyor. Çıkış noktası ise çok sayıda robottan oluşan bir ortamda bu robotların davranışlarını kontrol etmenin insanlar açısından zorlayıcı hale gelmesi.

Hangi sorulara yanıt aranıyor?

Yanıt aranan sorular ise etkileşim sonucu ortaya çıkacak yeni iş yapma ve kontrol yöntemleri odaklı. Bu sorular arasında Robotik sistemlerin güvenilirliğini ve şeffaflığını arttırmak için hangi Blockchain araçlarının kullanılabileceğinin yanı sıra “Her iki teknolojiyi birleştirmek için hangi algoritmalar uygundur?” tipi daha teknik konular da bulunuyor. Yanıtlanmaya çalışılacak diğer sorular arasında Robotların akıllı sözleşmeler gibi Blockchain tabanlı teknolojilere bağlanması için yeni model ve yöntem olup olmadığı, Bitcoin gibi kripto varlıkların, robotik sistemleri topluma entegre etmek için uygun bir yol olup olmadığı ve kriptografik algoritmalara dayalı robot girişimlere yönelik iş modelleri bulunuyor.

Daha detaylı bilgi ve katılım koşulları için etkinliğin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.