Rusya’nın en büyük havayolu işletmecisi S7, uçaklara yakıt ikmali yapmak için sürece bağlı verileri ve evrakları izleyen Blockchain tabanlı bir uygulamayı test ettiğini açıkladı.

Havayolu tarafından hafta başında yapılan duyuruya göre, uygulama ilk olarak yakıt tedarikçisi Gazpromneft-Aero ve Rusya’nın en büyük özel bankası olan Alfa-Bank iş birliğiyle Tolmachevo Uluslararası Havalimanı’na bağlı bir iç hat uçuşunda deneme amaçlı olarak uygulandı.

S7’ye göre bu uygulama, ortak bir defter üzerindeki yakıt talebi ile ilgili verileri paylaşıma açıyor ve bunların bir kopyasını üç tarafın her biri tarafından yönetilebilir olarak sunuyor. Ayrıca, her bir işlem sırasında akıllı sözleşme ile yaratılan dijital faturalar, yakıt ödemelerinin aynı ağ üzerinden gerçekleştirilmesine olanak tanıyor.

Coindesk’te yer alan habere göre Blockchain tabanlı bu sistemin kullanımının, havayolu şirketine “avans ödemeleri ve banka garantileri gerektirmeden” işlem hızını hızlandırma kabiliyeti sağlayacağı açıklandı. Dağıtık defter teknolojileri, daha önceden elle yapılan bir dizi işlemi ortadan kaldırdığı için, tüm sürecin yaklaşık 60 saniye içinde tamamlanmasına olanak sağlıyor.

Üç ayrı taraf arasında gerçekleşen ve otomasyonla desteklenen bir ticari operasyona imza attıklarını belirten S7 Bilgi Teknolojileri Müdür Yardımcısı Pavel Voronin, “Taraflar bir banka, bir havayolu ve bir yakıt tedarikçisinden oluşuyor. Önceden belirlenmiş kurallara göre uçağın yakıt ikmali yapması üzerine uzlaşma ve yazımlar gerçekleştiriliyor.” dedi.

S7’nin daha önce de havayolu işletmelerinde süreçleri iyileştirmek ve maliyet tasarrufu sağlamak amacıyla Blockchain teknolojisi üzerinde çeşitli denemeler yaptığı biliniyor. Şirket geçtiğimiz yılın Temmuz ayında yolcu biletlerini Alfa-Bank iş birliğiyle Ethereum Blockchain’i üzerinden çıkarmaya başlamıştı.