Blockchain teknolojisinin kullanım alanları günden güne genişliyor. Verimlerini teknolojiyle artırmayı hedefleyen firmalar, kripto paraların değerini artık dünya tarafından kabul edilen altın, petrol ve paladyum gibi değerli madenler ile belirliyor. Bu akıma kapılan dünyanın önde gelen maden devi Nornickel, kendi stablecoin’ini üreteceğini duyurdu.

Firmaların Blockchain keşfi devam ederken, JP Morgan’ın kendi stablecoin’lerini piyasaya süreceklerini duyurması teknoloji dünyasında büyük şaşkınlık yarattı. Müşteriler ve bankalar arasındaki ödemeleri düzenleyecek olan sistem, ayrıca şirketlerin yurt dışı ödemelerinde Blockchain kullanabilmelerini sağlayarak büyük bir sorunun üstesinden gelmeyi amaçlıyor.

Blockchain’in merkezi olmayan, şeffaf ve sarsılmaz doğasıyla ortaya çıkan potansiyel, firmaların odağını kripto para ve stablecoin teknolojilerine çekiyor. Dünyanın en büyük paladyum, nikel, platinyum ve bakır üreticilerinden olan Nornickel de yakında Blockchain teknolojisinden faydalanmaya başlayacak. Şirket, atılan bu ilk adımların dijital bir ekonomi geliştirmede etkili olacağına ve Blockchain’in şeffaflığın da ötesinde yararları olacağına inanıyor.

Forbes’un haberine göre geçtiğimiz Kasım ayında yerel Rus medyası Nornickel’in 2019’un ilk yarısında Stablecoin ile ilgili planları olduğunu yazmıştı. Son gelişmeler Nornickel’in çıkardıkları madenlerin fiyatına sabitlenmiş bir stablecoin çıkaracağını onaylıyor. Şirket, kendi stablecoin’ini piyasaya sürerek pazardaki dengesiz dalgalanmaları azaltmayı amaçlıyor. Bunu da gerçek değerlerle yakın ilişki içinde olan bir kripto değeri yaratarak yapmayı planlıyor.

Blockchain teknolojisi üzerinden yapılandırılmış bir stablecoin, jeopolitik sorunlara karşı korunma ve esneklik sunma ve bunun için gerekli olan finansal alanı oluşturmada yardımcı olma potansiyeliyle dikkat çekiyor. Nornickel yetkilileri, Blockchain’in şirketleri ileri taşıyacağını, buna dahil olmayanların ise geride kalacağını söylüyor. Maden devi firmanın yetkilileri yaptıkları açıklamada:

Norilsk Nickel şimdilerde bu yeni dijital ekonomiyi geliştirmek için denemeler yapıyor. Teknolojinin sahip olduğu potansiyel ise büyük umut vadediyor.” diye konuştu.