Rusya, gelecekte normal ruble’nin yerine geçebilecek, Blockchain üzerinde varolacak yepyeni bir kripto para üzerinde çalışıyor.

Devlet destekli Rus haber ajansı RIA’nın haberine göre, Rusya’nın Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı, Stablecoin’in devlet desteği alması durumunda, dijital alanda ruble ile eşdeğer hale geleceğini ifade etti.

Başkan Anatoly Aksakov, Rusya’daki kripto paraları düzenleyen yasaların kabul edilmesinden sonra ortaya çıkan kripto ruble’nin aslında normal ruble’den farkı olmadığını, sadece onun kripto hali olduğunu söyledi. Aksakov’a göre Rusya önümüzdeki dönemde normal parasını, dijital ruble ile değiştirebilir.

Rusya kripto ruble ile yeni çağa adım atmak istiyor

Aksakov, Blockchain üzerindeki kripto ruble’nin, ekonomide önemli bir yer tutmaya başladığı zaman normal ruble yerine geçebileceğini sözlerine ekledi. Rusya Merkez Bankası’nın bu süreci yakından takip edeceğini ve gerekli düzenlemeler için hazır olduğunun altını çizdi.

Bu gelişmelerin yaşanması sürpriz değil çünkü, geçtiğimiz hafta düzenlenen bir basın toplantısında, Aksakov hükümetin devlet destekli bir kripto para girişimi başlatmayı düşündüğünü açıklamıştı.

Kripto para için oluşturulan olumlu havaya rağmen, geçtiğimiz aylarda Rusya cumhurbaşkanın dijital ve teknolojik gelişim özel temsilcisi Dmitry Peskov, kripto paraların dolaşımı ve yaygınlaşmasının hükümetin işlevleriyle çelişeceği duyurusunda bulunmuştu.

Bu gelişmelere ek olarak geçtiğimiz Ağustos ayında, Rusya’nın FIU emeklilik fonu, tüm bilgilerini dağıtık bir kayıt defterine entegre etmek ve tüm sistemleri tek bir platformda bütünleştirmek için Blockchain teknolojisinden faydalanmayı planladığını açıklamıştı. Fon böylece veri saklama ve servis etme maliyetlerini önemli ölçüde azaltabileceğini düşünüyordu.