IBM, PNC Bank ve sağlık sigorta şirketleri arasında yeni bir Blockchain platformu kuruluyor. Amaç, tıbbi bilgi alışverişini daha hızlı ve güvenli hale getirmek.

Blockchain’in sağlık sektöründeki ilk kullanım alanlarından biri kanser araştırmalarıydı. Bunun ardından farklı uygulamalar görülse de Blockchain bu sektör için bekle gör anlayışıyla yönetiliyordu desek çok yanlış olmaz.

Bununla birlikte IBM’in platformunu sağladığı, PNC Bank, Aetna, HCSC ve Anthem’in dahil olduğu bir oluşum sağlık sektöründeki Blockchain kullanımını artırmaya hazırlanıyor. Banking Tech’in haberine göre bu oluşumun amaçları arasında tıbbi bilgi alışverişini daha hızlı ve güvenli hale getirmek var. Aetna CTO’su Claus Jensen, Blockhain’in hizmet sağlayıcılar, düzenleyiciler ve diğer paydaşlar için doğru bir yöntem olduğunu belirtiyor ve ekliyor: Blockchain ile tüm paydaşlar arasında veri doğruluğunu iyileştirmek ve üyelerimize kendi verileri üzerinde daha fazla kontrol vermek için çalışacağız.

Taraflar arasında bulunan Anthem’in Chief Digital Officer’ı Rajeev Ronanki ise Blockchain’in şeffaf ve güvenli yapısıyla tüketici sağlık deneyimini dönüştürmek için tıbbi bilgi alışverişinde daha hızlı ve güvenli bir yol sunacaklarını ifade ediyor.

Yeni oluşumun bu üyelerle sınırlı kalmaması da planlar arasında yer alıyor. Önümüzdeki aylarda diğer sağlık kuruluşları, sağlık hizmet sağlayıcıları, yeni girişimler ve çeşitli teknoloji şirketlerinin de üyeler arasına eklenmesi için görüşmeler sürüyor.