Acumen Araştırma ve Danışmanlık (ARC) şirketinin araştırmasına göre Blockchain’in sağlık sektörü piyasasındaki değeri 2026 itibariyle 1.7 milyar dolara ulaşacak.

Sağlık sektöründe blockchain teknolojisinin kullanımı her geçen gün artıyor. ARC’ın araştırmasına göre de 2026 itibariyle yıllık %48.1 büyüme gösterecek olan bu pazar 1.7 milyar dolar değerine ulaşacak.

Rapora göre ABD sağlık sektöründe blockchain teknolojisinin kullanımı konusunda başı çekiyor. Üretim ve sağlık sektöründe akıllı teknolojileri benimse de olgun bir pazar olan ABD bu sektörde blockchain’in kullanımını da hızlı bir şekilde benimseyecek gibi görünüyor.

ABD’den sonra ise devlet destekleri ve sağlık alanına yönelik yapılan harcamalar nedeniyle Avrupa geliyor. ARC Avrupa sağlık sektöründe blockchain kullanımının artmasını teknolojiye yönelik yapılan harcamalara ve çokuluslu şirketlerin varlığına bağlıyor. Bununla birlikte güvenlik endişeleri Avrupa sağlık sektöründe blockchain’in büyümesindeki en büyük engel olarak gösteriliyor.

ARC bu konuda en hızlı büyüme oranına sahip bölge olarak da Asya Pasifik’i gösteriyor. Bölgede hızla gelişen ekonomi ve bununla birlikte ortaya çıkan fırsatların sağlık sektöründe blockchain teknolojisinin kullanımını da artırması bekleniyor.