Exterior of Salesforce.com building in San Mateo, Calif., Wednesday, Aug. 15, 2007. Salesforce.com's fiscal quarterly earnings will be released after the bell on Wednesday. (AP Photo/Paul Sakuma)

Bulut bilişim alanında faaliyet gösteren Salesforce, dünya genelinde dağıtık defter teknolojilerini inceleyen Blockchain Araştırma Enstitüsü’nün on iki yeni üyesi arasında yer alıyor.

Blockchain Araştırma Enstitüsü, adından da anlaşılacağı üzere Blockchain stratejilerini, uygulamaları ve bu uygulamaların önündeki potansiyel engelleri araştırıyor. Kurumun bugüne kadar ülkeler ölçeğinde idari organlar, teknoloji devleri, finans sektörü öncüleri ve Microsoft, IBM, Bank of Canada gibi küresel şirketlerden oluşan kapsamlı bir üye listesi bulunuyor. Listenin en alt satırına eklenenler arasında ise Salesforce yer alıyor.

Blockchain’in de tıpkı diğer yıkıcı inovasyonlar gibi, ancak farklı bakış açılarıyla incelendikten sonra daha geniş kullanım olanaklarının ortaya çıkacağını dile getiren Salesforce yetkilisi Peter Schwartz, şirketin bu alanda küresel iş birliğine katkı sağlayacağını ifade etti.

Farklı sektörler Blockchain için bir arada!

Blockchain Araştırma Enstitüsü’nün en yeni üyeleri arasında Salesforce dışında Avusturyalı bankacılık grubu Raiffeisen Bank International, İsviçre merkezli BPC Banking Technologies, marka yöneticisi VIKTRE ve halkla ilişkiler şirketi Navigator Limited yer alıyor. Başka bir deyişle, hemen her sektörden oyuncu, Blockchain’in kendi sahalarına getireceği yenilikleri keşfedip, öncü olmak istiyor. Araştırmalara katılan girişimler ise Aion, Decental, Polymath, Shyft Network ve Sweetbridge olarak sıralanıyor.

Geçtiğimiz yıl kurulan Blockchain Araştırma Enstitüsü, Şubat 2018’de Hindistan’ın Ulusal Yazılım ve Servis Şirketleri Birliği (NASSCOM) ile iş birliği kurarak, dijital ekonomiyi tanıtacaklarını açıklamıştı.