Salesforce kurumlarla tüketici tabanı arasındaki bağları güçlendirmek için blockchain kullanacak. Şirketin müşteri ağı oluşturmak için çıkardığı son ürünü veri paylaşımında taraflar arasındaki güven açığını ortadan kaldıracak.

Salesforce Blockchain, açık kaynaklı Hyperledger Sawtooth üzerine kurulu. Firmaya göre bu platform taraflar arasında daha fazla güven yaratması adına Salesforce Lightning için özelleştirildi.

Yeni ağ, platformu kullanmak için herhangi bir kod bilgisi gerektirmiyor. Böylelikle kullanıcılar, sıfırdan bir blockchain sistemi geliştirmeye gerek duymadan birkaç tıkla işlerini halledebiliyorlar. Şirketler de benzer bir şekilde blockchain ağları oluşturabiliyorlar. Daha sonra tarafları ağa katılmaya davet ederek sistemdeki verileri etkin bir şekilde paylaşıyor, verilerin kaydedilmesini ve doğrulanmasını otomatikleştirebiliyorlar.

Arizona State University (ASU), IQVIA ve S&P Global Ratings gibi firmalar hali hazırda siteme dahil olmuş durumdalar. ASU bu sistemi öğrencilerin kayıtlarını tutmak ve izlemek için kullanıyor. Ayrıca öğrencilerin kendilerinin de bu verilere erişmesine imkan tanıyor.

ASU Kayıt Hizmetleri Başkan Yardımcısı Kent Hopkins konuya yönelik: “Bu ağ, entegre ve kesintisiz bir öğrenme için ‘oyun değiştirici’ olma potansiyeline sahip. Ağ sayesinde hem öğrenci başarılarının şeffaflığını artar hem de akademik kayıtların değişim süreci öğrenenler ve kurumlar için kolaylaşır.” ifadelerini kullandı.