San Marino, teknoloji alanında küresel bir referans olma hedefi için önemli bir adım atarak Blockchain teknolojisine yoğunlaşma kararı aldı.

San Marino Cumhuriyeti Bilimsel Komitesi Teknik Grubu, Blockchain alanındaki hedefleri daha net koyabilmek için Palazzo Begni’de ilk kez resmi olarak toplandı. Cisco ve Finansal Bilgiler Kurumu (AIF) ise toplantının katılımcıları arasında yer aldılar.

İlgili taraflar bu toplantıyı sektörde bir tüzük oluşturabilmek için temel bir adım olarak nitelendiriyorlar. Çalışma grubu ilk aşamada, tamamen bilimsel bir yaklaşımı ele alarak, Blockchain ve bağlı uygulamaların düzenleyici sorunları ve sonuçları üzerine eğilecek.

Uzun vadeli olarak, bu teknoloji kendi bünyesinde geliştirmek isteyen ve uluslararası alanda faaliyet göstermek isteyen firmaların yönetmeliklerini sonuçlandıracak.

San Marino küçük yüz ölçümünü avantaja çevirmek istiyor

San Marino Innovation tarafından yürütülen çalışmanın son ayında yayımlanan bir belge olan “San Marino Blockchain” gelişmiş bölgelerde Blockchain ile ilgili en ilgi çekici düzenlemeleri ele almak üzere sunuldu.

Kurumların da bu büyük projenin bir parçası olmasıyla, düzenleyici kolunu esnek bir şekilde kullanabileceklerine dikkat çeken San Marino Innovation Başkanı Sergio Mottola, ülkelerinde çok büyük fırsata sahip olduklarını dile getirdi. Mottola’ya göre, San Marino küçük yüz ölçümü ve yenilikçi kültürünü bir araya getirerek Blockchain teknolojilerinde önemli bir referans haline gelebilir.

Üstelik San Marino bu amaçlarla ilerleyen tek küçük ülke değil. Geçtiğimiz aylarda Malta’nın da benzer bir hedefle harekete geçti. Malta, Avrupa Blockchain Ortaklığı’nın (European Blockchain Partnership) kuruluş sözleşmesini imzalayan 22 Avrupa Birliği üye ülkesinden biri olmuştu.

Yine benzer şekilde, Litvanya da Blockchain devrimine öncü ülkelerden biri olmak istiyor ve dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlara, Blockchain kullanan şirketleri kaydetme ve yönetme fırsatı sunan ilk ülke olma yolunda ilerliyor.