Ethereum kurucu ortağı ve ConsenSys yaratıcısı Joseph Lubin blockchain teknolojisinin ve merkezi olmayan sistemin içerik üreticilerine ve gazetecilere faydalı olabileceğini düşünüyor.

Lubin, blockchain teknolojisinin kullanım alanlarına yönelik açıklamalarını ConsenSys Media’nın YouTube kanalında yayınlanan bir videoda yaptı. Lubin videoda içerik paylaşma ve tüketim politikalarını belirleyebilecekleri için içerik üreticilerinin bu teknolojiden oldukça etkili bir şekilde yararlanabileceklerinin altını çiziyor. Ayrıca Lubin, Blockchain’in aracı kuruluşları da kaldırarak üreticileri rahat ettireceğini savunuyor.

Lubin müzik endüstrisinden bir örnek vererek: “Bence müzik endüstrisindeki sanatçılar ortalama olarak sektördeki değerin yüzde 11 ila 12’sini yakalıyor. Büyük plak şirketleri ise yüzde 70 kadarını emiyor. Ethereum platformunda bu plak şirketlerini akıllı sözleşmelerle değiştirebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Lubin sözlerine blockchain teknolojisi sayesinde organizatör, dağıtımcı gibi aracıların da pastadan büyük pay almasını önleyebileceklerini söyleyerek devam etti.

Lubin, gazetecilik açısından bakacak olursak yeni kurulan Civil gibi bağımsız platformların etik gazetecilik değerlerini tekrar geri getireceğini düşünüyor. Bu ayın başında kurulan Civil, bağımsız gazetecilerin sesleri duyurabildikleri ve okuyucuların token’larla üyelik alabildikleri blockchain tabanlı bir gazetecilik platformu.