SAP’nin yeni blockchain tabanlı tedarik zinciri izleme sistemi, ilaç toptancılarının eczaneler ve hastaneler tarafından iade edilen ilaç ambalajlarını doğrulamasına imkan sağlayacak. Böylece sahte ilaçlar tespit edilerek tedarik zincirinden çıkartılacak.

Sahte ilaçlar, ilaç sanayisi için hala oldukça büyük bir sorun. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmaya göre 2017 yılında düşük ve orta gelirli bölgelerde satılan 10 sağlık ürünün en az 1’i sahte ya da standartların oldukça altında.

Yeni yazılımla birlikte müşteriler ürün kodunu, son kullanma tarihini ve seri numarası onaylayarak blockchain ile saklayabilecek. Böylelikle bu verilerin üzerinden herhangi bir değişiklik yapılamayacak. SAP’nin öncü olduğu bu projede Boehringer Ingelheim AG & Co. KG, GlaxoSmithKline plc ve Merck Sharp & Dohme gibi ilaç endüstrisinin bilindik firmalarının olduğunu da belirtmekte fayda var.

SAP’nin yeni projesi sağlık sektöründe blockchain teknolojisinin kullanımına yönelik ilk örnek değil. 2018’in Haziran ayında ilaç üreticisi Merck firması da sağlık endüstrisinde sahte ilaçlar ile mücadele etmek için tedarik zincirine yönelik bir blockchain teknolojisi üzerine çalıştıklarını duyurmuştu.

Blockchain teknolojisi ile birlikte verilerin değiştirilemez olması sağlık sektörü için son derece kullanışlı olabileceği gibi yakın zamanda benzer projelere diğer sektörlerde de rastlamak mümkün.