Çin’de şartlı tahliye edilen mahkumların koşulları yerine getirip getirmediği Blockchain teknolojisi ile kolayca takip edilebilecek.

Çin’in güneyinde yer alan Zhongshan şehrinde, şartlı tahliye edilen hükümlüler artık bir Blockchain ağı üzerinden takip ediliyor. Zhongshan adalet departmanı geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla, eski mahkumların hareketlerini izleyebilecek bir Blockchain sistemi kurduğunu duyurdu.

Şartlı tahliye olan eski hükümlülerin günlük görevlerini takip etme amacıyla kurulan bu sistem, şehrin dört bir yanındaki kamu hizmeti merkezlerine dağıtılmış durumda. Adalet departmanının geliştirdiği Blockchain sistemi, mahkumların hareketleri hakkında güncel veri sağlamak için, saat başı güncellenecek.

Mahkumların hareketleri saat başı güncellenerek dağıtık deftere kaydedilecek

Hükümlülere ait veri, dağıtık defter üzerinde güncellendiği için, ağa erişim sağlayan cezaevi personeli ve ilgili kurumlar, herhangi bir zamanda bir mahkumun nerede olduğunu bilecekler. Bu sayede herhangi bir sorun oluşması halinde, gerekli önlemleri kolayca alabilecekler.

Mahkum takip işlemlerinin gerektirdiği insan gücünün hayli masraflı olması, adalet departmanını alternatif yollar üzerine araştırma yapmaya teşvik etmiş. Blockchain teknolojisi sayesinde mahkumlar güvenilir ve şeffaf bir biçimde izleneceği için, onların yasalara uyup uymadıkları kolayca denetlenebilecek.

Zhongshan şehrindeki uygulama, Blockchain’in Çin’in adalet sisteminde kendine ilk kez yer buluşu olmayacak. Sadece birkaç ay önce, Çin’in Hangzhou şehrinde bir mahkeme emsal olacak bir karar alarak, Blockchain teknolojisiyle doğrulanmış kanıtların hukuki ihtilaflarda sunulabileceği kararını vermişti.