İsviçre Bankacılar Cemiyeti (SBA) ve Crypto Valley Derneği, Blockchain şirketlerinin uygulamalarını standart haline getirmeyi amaçlayan yeni bir kılavuz hazırladı.

İsviçre Bankacılar Cemiyeti geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile birlikte, ülkedeki kripto para ve Blockchain ile ilgili firmaların uygulamalarına yönelik yeni bir kılavuz yayımladığını duyurdu. Cemiyete üye bankaların ilgisine sunulan rehber, İsviçre Blockchain ekosisteminin gelişmesini kısıtlayan engelleri kaldırmayı hedefliyor. Rehber özellikle bu yönüyle, İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu (FINMA) ve Federal Finans Departmanı tarafından oldukça olumlu bir şekilde karşılandı.

SBA, bankaları Blockchain ekosistemine davet ediyor

SBA bu kılavuz için, yine kendi iştirakı olan Crypto Valley Derneği Düzenleyici Grubu ile ortak olarak çalıştı. İki organizasyon da, ICO’lar vasıtasıyla fon toplamaya çalışan Blockchain şirketleriyle, ICO’larla ilgisi olmayan şirketler arasında net bir ayrım yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Bu nedenden ötürü, -rehbere göre- ICO alanının dışında kalan Blockchain şirketleri tıpkı KOBİ’ler gibi işlem görmeliler.

Madalyonun diğer yüzünde bulunan ve ICO’lar üzerine sistemlerini kuran şirketler ise, kripto paralar veya geleneksel para birimleri arasında özgürce tercih yapabilmeliler. Yine kılavuza göre eğer bu şirketler ICO’larını kripto paralar ile biriktirmek isterlerse, ek şartlar getirilmesi gerekiyor. Yani kripto paralar ile işlem görecek şirketler, ülkenin anti-kara para aklama ve müşterini tanı (Know Your Customer) standartlarına uymak zorundalar.

SBA bu rehber sayesinde bankaların farklı bir bakış açısı benimsemelerine yardımcı olmak istiyor. Blockchain dostu bir ülke olmasına rağmen, İsviçre’nin katı yasaları ve mali işlemler için gösterilmesi gereken özen, bankaların Blockchain şirketlerine mesafe koymasına neden oluyor. SBA tarafından hazırlanan kılavuz sayesinde bu durumun değiştirilmesi amaçlanıyor.