Rusya devlet bankası olan Sberbank’ın CEO’su Herman Gref, Rus haber ajansı TASS’e verdiği demeçte, Blockchain hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Blockchain teknolojisinin benimsenme hızı hakkında konuşan Gref, endüstriyel ölçekte Blockchain’in benimsenmesi için birkaç yıla daha ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Blockchain’in üzerindeki aşırı ilginin artık bittiği söyleyen Herman Gref, ve artık bu teknolojinin endüstriyel gelişim aşamasına geçtiğini ifade etti. “Sanayi tarafında Blockchain’in etkili olması için daha birkaç yıla ihtiyacımız var.”

Gref’e göre Blockchain için iki yıla ihtiyaç var

Gref, iki yıllık sürecin Blockchain’in olgunlaşması için önemli olduğunu belirten, Rusya’da bu teknolojinin henüz büyük ölçekli endüstriler için hazır olmadığını sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Herman Gref, Blockchain’in olgunlaşması için üç ile beş arası bir zamana ihtiyaç olduğunu belirtmişti. O zaman verdiği demeç esnasında herhangi bir ölçek belirtmeyen Gref, şimdiyse bu konu hakkında çok daha net konuştu.

Yine geçtiğimiz aylarda devlet destekli Rus haber ajansı RIA’nın haberine göre, Rusya’nın Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı, Stablecoin’in devlet desteği alması durumunda, dijital alanda ruble ile eşdeğer hale geleceğini söylemişti.

Başkan Anatoly Aksakov, Rusya’daki kripto paraları düzenleyen yasaların kabul edilmesinden sonra ortaya çıkan kripto ruble’nin aslında normal ruble’den farkı olmadığını, sadece onun kripto hali olduğunu söyledi. Aksakov’a göre Rusya önümüzdeki dönemde normal parasını, dijital ruble ile değiştirebilir.