Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, avukatlarına kurumun her türlü suistimalin peşinden gittiği ve mevzuattan kaçınmaya veya SEC soruşturmalarının önüne geçmeye çalışan kripto para birimi sağlayıcılarına ve piyasa katılımcılarına baskı uygulayacağı konusunda uyardı.

Menkul Kıymetler Uygulama Forumu’nda konuşan Gensler, alım satımlarla ilgilenen ihraççıların ve kuruluşların daha yakından inceleneceğini ve kurumun dikkatini belirli bir finansal aracın ekonomisine ve amacına çevireceğini söyledi.

Gensler’in kullandığı ifadeler şöyle: “Bazen insanlar etiketlere odaklanıyor. Örneğin, ‘merkezi olmayan finans’ (DeFi), ‘para birimi’ veya ‘eşler arası borç verme’ gibi terimler duyuyoruz. Bulduğumuz her yerde suistimalin peşine düşmeye devam edeceğiz.

Şüpheniz olmasın, etiket veya iddia edilen misyon ne olursa olsun, menkul kıymetler yasalarına uygun olup olmadığını belirlemek için belirli bir ürün veya düzenlemenin ekonomik gerçeklerine bakacağız.

Kripto paraların popülaritesi arttıkça zaman zaman düzenleyici kurumlardan benzer açıklamalar duyuyoruz. Gensler, en yakın zamanda kripto paraları düzenlenmek ve bu sektörün paydaşlarının uyması gereken kuralları net bir şekilde belirlemeden yana.

SEC bitcoin vadeli ilk borsa yatırım fonuna izin verecek

KaynakThe Block